Felietony

"Switch to Lumia" - relacja z konferencji Nokii. Dwa nowe modele - Lumia 920 oraz 820 już oficjalnie!

Konrad Kozłowski
"Switch to Lumia" - relacja z konferencji Nokii. Dwa nowe modele - Lumia 920 oraz 820 już oficjalnie!
16

Za kilka minut rozpoczyna się konferencja fińskiego producenta, podczas której oczekiwane są nowe urządzenia z serii Lumia, naturalnie z najnowszą odsłoną systemu Windows Phone 8 na pokładzie. Zapraszamy do śledzenia tego wydarzenia razem z nami. Na scenie dziennikarzy powitał Stephen Elop, akuta...

Za kilka minut rozpoczyna się konferencja fińskiego producenta, podczas której oczekiwane są nowe urządzenia z serii Lumia, naturalnie z najnowszą odsłoną systemu Windows Phone 8 na pokładzie. Zapraszamy do śledzenia tego wydarzenia razem z nami.

Na scenie dziennikarzy powitał Stephen Elop, akutalny CEO Nokii. Oczywiście wszystko zaczyna się wstępem do prezentacji - Stephen zadowolony jest ze współpracy z firmą Microsoft i tym, że w ciągu sześciu miesięcy Nokia pokazała dwa nowe modele serii Lumia. W tym samym czasie ukazało się aż 10 modeli z serii Asha.

Omawiane są także ekskluzywne dla Nokii możliwości - takie jak technologia PureView czy Mapy Nokia, Nokia Drive i inne, które doskonale wkomponują się w system Windows Phone 8. Elop niezwykle cieszy się z kroku całej firmy, który Nokia wykona właśnie dzisiaj.

Nokia Lumia 920 - odrębny wpis

"Najbardziej innowacyjny model Nokii", został właśnie zaprezentowany. Lumia 920 wyróżnia się technologią PureView w aparacie o rozdzielczości 8 megapikseli, bezprzewodowym ładowaniem, najnowszą wersją systemu Windows Phone 8 oraz dwurdzeniowym procesorem Snapdragon S4 1.5GHz.

Niezwykle ważnym elementem w sukcesie tego modelu ma być wspomniana technologia PureView pozwalająca pozostawienie naszego kompaktu w domu. Dzięki PureView w Lumii 920 zawsze będziemy mogli zrobić fantastyczne zdjęcia, by chwilę później podzielić się ze znajomymi chociażby na Facebooku. Niezwykle eksponowany jest całkiem nowy sposób stabilizacji obrazu, dzięki czemu nasze zdjęcia czy filmy będą zawsze wyraźne i odpowiednio doświetlone.

Naturalnie nie mogło zabraknąć "prawdziwej" nawigacji offline, która nie wymaga połączenia z Siecią, by móc podpowiedzieć ci drogę zaraz po wyjęciu z pudełka. Aplikacja Nokia Transport ma również pozwolić na dotarcie do konkretnych lokalizacji wewnątrz budynków. Zaprezentowano także Nokia City Lens - aplikację pozwalającą na podgląd restauracji i innych miejsc bezpośrednio na ekranie smartfona, podczas gdy my będziemy za pomocą kamery rozglądać się po okolicy. A to wszystko za pomocą rozszerzonej rzeczywistości.

Nokia Lumia 920 wyróżnia się także 4,5 calowym ekranem PureMotionHD+, który zapewnia nam zawsze najostrzejszy obraz - nieważne czy będziemy poruszać się po stronie www czy oglądać film. Nowa Lumia wyposażona została w baterię o pojemności 2000mAh jak również bezprzewodowe jej ładowanie. "Za każdym razem gdy siadasz na sofie by odpocząć, twój telefon również usiądzie by odpocząć".

Na sam koniec pozostawiono ciepłe słowa na temat Windows Phone 8 - który jest jednym z kluczowym elementów dla Nokii Lumia 920. Powtarzane są wszystkie fundamentalne zalety nowej wersji mobilnych "okienek", które poznaliśmy jeszcze przed wakacjami, podczas prezentacji Microsoftu. Nieodkrytymi wcześniej funkcjami okazały się: możliwość robienia zrzutów ekranu bezpośrednio na telefonie oraz zaktualizowaną aplikację aparatu, która od teraz między innymi zezwala na zoomowanie za pomocą gestu "szczypania".

Nieomówioną wcześniej nowością, jest możliwość obsługi dotykowego ekranu również wtedy, gdy mamy załączone na dłonie rękawiczki.

Zaprezentowana została dedykowana aplikacja Angry Birds Roots skupiająca całe uniwersum gry w jednym miejscu, gdzie możemy pobrać nie tylko gry, ale także dzwonki czy tapety.

Omówione zostały swego rodzaju "nakładki" na aplikację aparatu określane mianem "Lences", które są niemalże niezależnymi programami - "Cinemagraph" czy "Smart shoot". Dla przykładu, pierwsza z nich pozwala na ruchome obszary w naszej fotografii, które nakreślamy sami, by zachować najważniejsze dla nas momenty.

Nokia Lumia 820 - odrębny wpis

Drugim zaprezentowanym dziś modelem jest Nokia Lumia 820, która wykorzystuje te same materiały których użyto przy produkcji Lumii 920, wymienialną tylną obudowę, a także bezprzewodowe ładowanie!

Na scenie zagościł także CEO Microsoftu - Steve Ballmer omawiający współpracę z firmą Nokia. Jego zdaniem: "Windows Phone, tablety z Windows i komputery z Windows - jest to rok systemu Windows."

CEO Nokii podsumowując dotychczasowe dokonania zaznaczył, że platforma wystartowała od 7000 dostępnych aplikacji, by teraz oferować ich 100 000, a prezentację zakończył zaniem: "To jest Lumia, najbardziej innowacyjny smartfon świata". W sesji QnA dowiedzieliśmy się, że ceny i data pojawienia się na rynku nie została jeszcze podana.

Źródło, foto.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu