Felietony

CyanogenMod 10 będzie miał świetną aplikację do SMS-ów. Można ją już pobrać

Tomasz Popielarczyk
CyanogenMod 10 będzie miał świetną aplikację do SMS-ów. Można ją już pobrać
21

Guzik prawda, że SMS-y umierają. Niech dowodem na to będą chociażby ostatnie udoskonalenia w popularnej modyfikacji Androida CyanogenMod. Dziesiąta odsłona systemu, bazująca na wydaniu Jelly Bean zostanie wyposażona w nową, ulepszoną i intuicyjną aplikację do obsługi wiadomości. Co ważne, można ją j...

Guzik prawda, że SMS-y umierają. Niech dowodem na to będą chociażby ostatnie udoskonalenia w popularnej modyfikacji Androida CyanogenMod. Dziesiąta odsłona systemu, bazująca na wydaniu Jelly Bean zostanie wyposażona w nową, ulepszoną i intuicyjną aplikację do obsługi wiadomości. Co ważne, można ją już pobrać i samodzielnie testować!

W najnowszej wersji aplikacji twórcy wprowadzili szereg widocznych już gołym okiem zmian. Najważniejszą są wyskakujące okienka pop-up, w których wyświetlana jest treść otrzymanej wiadomości oraz pole tekstowe umożliwiające szybką odpowiedź. Do tej pory rozwiązanie to charakteryzowało m.in. modyfikacje MIUI oraz jej podobne. Twórcy CyanogenModa poszli jednak jeszcze dalej umożliwili poziome przewijanie okienka, co pozwala na przełączanie się między kolejnymi SMS-ami. To jednak nie wszystko. Ciekawą nowością jest efektywne wykorzystanie paska powiadomień. Teraz po otrzymaniu SMS-a będzie można dam znaleźć przycisk szybkiej odpowiedzi oraz oddzwonienia do nadawcy. Wygląda to bardzo praktycznie i intuicyjnie. Nowa aplikacja do SMS-ów może teraz ponadto pomijać ekran blokowania telefonu, dzięki czemu użytkownik szybciej uzyska dostęp do treści wiadomości (gorzej, gdy telefon w kieszeni "sam" napisze mu odpowiedź).

Aplikacja trafiła już do pierwszych wydań CyanogenModa 10. Zanim osiągnie on status wydania stabilnego, minie pewnie trochę czasu, ale to i tak bardziej optymistyczna (i pewna perspektywa) niż oczekiwanie na ruch producenta (zwłaszcza, jeśli chodzi o starsze modele). Tymczasem wszyscy posiadacze systemów opartych na Androdzie 4.1 Jelly Bean mogą ją już pobierać i instalować. Twórcy nie gwarantują 100-procentowej kompatybilności, więc na niektórych urządzeniach mogą pojawić się problemy.

To nie pierwszy raz, kiedy sprawdzone rozwiązania, które pierwotnie pojawiły się m.in. w MIUI (choć jakby sięgnąć pamięcią nieco dalej, to znajdziemy je już w Windowsie Mobile) są kopiowane i wykorzystywane powszechnie przez innych developerów. Przyznam szczerze, że właśnie czegoś takiego mi brakowało CyanogenModzie. Do tej pory szybki dostęp do SMS-ów zapewniały rozbudowane aplikacje typu Handcent SMS czy Go SMS. W pakiecie dostawaliśmy jednak ogrom dodatkowych funkcji i wodotrysków, które nie każdemu mogły odpowiadać. Alternatywnym rozwiązaniem mogły być programy wyświetlające powiadomienia w okienkach (zarówno te dotyczące SMS-ów, jak i maili czy nieodebranych połączeń), ale również im daleko było do natywnego rozwiązania.

Myślę, że ostatnie usprawnienia aplikacji wiadomości w CyanogenModzie są niebagatelnym wydarzeniem i krokiem w dobrym kierunku. W końcu opisywana modyfikacja to nie tylko perspektywa pewnej aktualizacji do nowego Androida ale też szansa na uskrzydlenie smartfonów, które często nie pokazują swojego pełnego oblicza na kiepsko zoptymalizowanych, fabrycznie instalowanych systemach.  Teraz tylko pozostaje czekać na wersję stabilną, kiedy to w końcu klienci będą mogli wypiąć się na producentów, a nie na odwrót.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu