Biznes

Steve Aoki w ciągu kilku miesięcy zarobił więcej z NFT niż przez 10 lat z tworzenia muzyki

Kacper Cembrowski
Steve Aoki w ciągu kilku miesięcy zarobił więcej z NFT niż przez 10 lat z tworzenia muzyki
34

NFT wzbudza mnóstwo emocji, głównie tych negatywnych. Chociaż tokenom opartym na blockchainie można wiele zarzucić, to zdecydowanie da się na nich zarobić - a świetnym na to przykładem jest amerykański DJ, Steve Aoki.

Założyciel Dim Mak Records podzielił się 10 lutego na prywatnej imprezie Gala Music w Inglewood w Kalifornii informacją, że zarobki z muzyki w żaden sposób nie mogą równać się z przychodami, jakie zanotował w 2021 roku ze sprzedaży tokenów NFT. Mimo tego, że Steve Aoki jest jednym z popularniejszych DJ-ów, to sam przyznaje, że jego tantiemy z muzyki “nie są największe”.

O jakich pieniądzach mowa? Producent muzyczny nie podał dokładnych kwot, jednak przyznał, że w ciągu kilkumiesięcznej sprzedaży NFT zarobił więcej niż przez 10 lat tworzenia muzyki. W czasie dekady Aoki stworzył sześć studyjnych albumów, które cieszyły się sporą popularnością - a mimo to przyniosły łącznie mniejsze zyski, niż internetowe tokeny.

Największym osiągnięciem Aokiego w świecie NFT jest sprzedaż włochatego stworka w zeszłym roku. Avatar został sprzedany za 888 888,88 dolarów amerykańskich, co daje ponad 3,5 miliona złotych. Jak informuje Decrypt, Aoki jest również właścicielem kilku tokenów NFT z jednej z najbardziej popularnych kolekcji, Bored Ape Yacht Club.

NFT Steve'a Aokiego sprzedane za ponad 3,5 miliona złotych.

Nie dziwi zatem, że amerykański DJ w takim rozrachunku bardzo wspiera pomysł tokenów opartych na blockchainie. Aoki powiedział, że według niego NFT zmienia świat muzyki, dodając “unikalności” i „kolekcjonerskiego sposobu myślenia”, coś na wzór kart Pokemon lub limitowanej kolekcji butów.

Coraz więcej muzyków zaczyna interesować się tokenami NFT, na co rzekomo wpływają zaskakująco niskie zarobki z platform streamingowych. W świat unikalnych cyfrowych przedmiotów weszli również tacy artyści jak Halsey czy Shawn Mendes.

Ciężko jednak nie odnieść wrażenia, że Aoki delikatnie zachłysnął się wirtualnym światem. DJ zainwestował również w Yat, czyli unikalny adres internetowy składający się wyłącznie z emotikon (a dokładnie ciągu emoji, który również można sprzedawać jako token NFT). Producent muzyczny tworzy nawet swój własny metaverse o nazwie Aok1verse. Według strony internetowej członkowie tego wirtualnego świata będą mieli dostęp do cyfrowych przedmiotów kolekcjonerskich i wirtualnych przedstawień.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu