Polska

A jednak, stacje TVP znikają z WP Pilot na czas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018

Grzegorz Ułan
A jednak, stacje TVP znikają z WP Pilot na czas Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018
15

Na początku maja opisywałem Wam zasadę must carry/ must offer, na podstawie której niektóre stacje muszą udostępniać swój sygnał bezpłatnie podmiotom, które udostępniają swoje usługi reemisji między innymi w internecie. Chodzi o stacje TVP, Polsat, TVN i TV Puls. Przy okazji zbliżających się Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018, do których prawa transmisji wykupiła TVP, zrodziło się pytanie, czy WP będzie mogła w swojej usłudze WP Pilot transmitować je swoim klientom przez internet i w aplikacji mobilnej nieodpłatnie.

Gdy publikowaliśmy tamten wpis, Wirtualna Polska szykowała się wręcz na te mistrzostwa, Jerzy Dąbrówka, wiceprezes Wirtualna Polska Media tak komentował ten fakt:

Przygotowujemy się do obsługi mundialu, najważniejszego telewizyjnego wydarzenia tego roku. Chcemy, żeby Polacy mogli bezpłatnie i komfortowo oglądać mecze, gdziekolwiek chcą

To chyba mocno rozzłościło Jacka Kurskiego, prezesa TVP, bo dziś dostaliśmy komunikat, że on i prezes WP Holding Jacek Świderski zasiedli do stołu z nadzieją na wypracowanie porozumienia w temacie reemisji sygnału TVP w usłudze WP Pilot.

Jacek Świderski, prezes WP Holding SA.:

Cieszę się, że rozpoczęte negocjacje mogą zaprocentować nie tylko dostępem do trzech kanałów, ale do całej bogatej oferty telewizji publicznej. Wierzę, że na porozumieniu dwóch polskich spółek mediowych skorzystają przede wszystkim widzowie.

Na czas tych negocjacji, które potrwają dokładnie do 16 lipca, sygnał trzech stacji TVP zostanie wyłączony w usłudze WP Pilot.

Jacek Kurski prezes TVP SA.:

Zależy mi na wypracowaniu nowego modelu biznesowego, który będzie dostosowany do współczesnego rynku medialnego i będzie brał pod uwagę jego wszystkie niuanse- temu będą służyły zbliżające się negocjacje. Naturalna wydaje się sytuacja, że Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej, będą transmitowane na antenach Telewizji Polskiej i w na VOD.TVP.pl. czyli u nadawcy, który poniósł koszty pozyskania praw do tego wydarzenia.

Wydaje mi się, że dobrze się stało, że obie strony dostrzegły tu problem i niedoskonałości obowiązującego prawa. Osobiście wydaje mi się tez, że jakby ci wydawcy się nie dogadali, moglibyśmy mieć problemy z UEFA, która udzieliła praw tylko TVP, która to wyłącznie może transmitować te rozgrywki, bez pośredników, a jak wiemy od 20 marca z usług typu WP Pilot możemy korzystać na terenie całej Unii Europejskiej.

Źródło: inf. prasowa.

Photo: katatonia82/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu