Telewizja

Od dziś polską telewizję możesz oglądać online w całej Unii Europejskiej

Grzegorz Ułan
Od dziś polską telewizję możesz oglądać online w całej Unii Europejskiej
42

Prawie pod każdym wpisem o polskiej telewizji online WP Pilot dopytujecie się, czy można ją oglądać poza granicami kraju. Do wczoraj, w związku z ograniczeniami prawnymi nie było to możliwe, ale na szczęście Unia Europejska zniosła te ograniczenia i od dziś na mocy Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2017/1128 z dnia 14 czerwca 2017 r. w sprawie transgranicznego przenoszenia na rynku wewnętrznym usług online w zakresie treści, będziecie mogli oglądać polskie programy telewizyjne online, podczas czasowego pobytu w innych krajach UE.

Jak oglądać polska telewizję online za darmo za granicą

Oczywiście jest jeden warunek, dostawca treści audiowizualnych, w tym wypadku WP Pilot musi dokonać weryfikacji państwa członkowskiego Waszego rzeczywistego zamieszkania. Może skorzystać przy tym z maksymalnie dwóch środków weryfikacji spośród tych z poniższej listy:

  1. Dowód tożsamości, środki identyfikacji elektronicznej, w szczególności należące do systemów identyfikacji elektronicznej notyfikowanych zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 910/2014, lub inny ważny dokument tożsamości stwierdzający państwo członkowskie zamieszkania abonenta;
  2. Szczegóły płatności, takie jak rachunek bankowy lub karta kredytowa bądź debetowa abonenta;
  3. Miejsce instalacji set-top box, dekodera lub podobnego urządzenia wykorzystywanego do świadczenia usług na rzecz abonenta;
  4. Opłacanie przez abonenta opłat licencyjnych za inne usługi świadczone w państwie członkowskim, jak np. abonament radiowo-telewizyjny;
  5. Umowa o usługi dostępu do internetu lub świadczenie usług telefonicznych lub każda podobna umowa łącząca abonenta z państwem członkowskim;
  6. Rejestracja na lokalnej liście wyborczej, jeżeli informacja taka jest publicznie dostępna;
  7. Opłacanie podatków lokalnych, jeżeli taka informacja jest publicznie dostępna;
  8. Rachunek za media publiczne abonenta łączący abonenta z państwem członkowskim;
  9. Adres na fakturze lub adres pocztowy abonenta;
  10. Oświadczenie abonenta potwierdzające jego adres w państwie członkowskim;
  11. Sprawdzenie adresu IP (protokołu internetowego) w celu ustalenia, w obrębie jakiego państwa członkowskiego abonent uzyskuje dostęp do usługi online w zakresie treści.

Przy czym środki weryfikacji wymienione w punktach 9-11 mogą być stosowane wyłącznie w połączeniu z tymi w punktach od 1 do 8.

Weryfikacja jest potrzebna, bo w Rozporządzeniu tym mowa jest wyłącznie o pobycie czasowym w innym państwie członkowskim UE. Można to porównać do nowych zasad w roamingu RLAH, dzięki którym możemy korzystać z krajowych nielimitowany pakietów również za granicą w UE, podczas wakacyjnych czy służbowych wyjazdów.

Jakie polskie kanały można oglądać za darmo za granicą

Największe zapotrzebowanie na oglądanie polskich kanałów za granicą jest podczas ważnych wydarzeń sportowych, czyli na przykład jak gra polska reprezentacja w piłce nożnej, a ktoś wyjechał akurat na kilka dni za granicę, wtedy pozostaje mu śledzić jedynie relacje tekstowe online. Teraz będzie można wygodnie skorzystać z aplikacji mobilnej WP Pilot i oglądać na żywo zmagania naszych piłkarzy, będąc w innym kraju UE.

WP Pilot w darmowym pakiecie oferuje 31 kanałów, wśród nich znajdziemy takie polskie kanały jak TVP 1, TVP 2 czy Polsat i TVN. Zwykle ważne wydarzenia sportowe transmitują TVP i Polsat, które mają obowiązek transmisji wszystkich meczy z Polakami w otwartym kanale, tak więc już nie ominą one Was na zagranicznych wyjazdach.

Adres serwisu WP Pilot.
Aplikacja mobilna do pobrania z Google Play.
Aplikacja mobilna dostępna w App Store.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu