Spotify

Spotify HiFi wreszcie przestało być tylko obietnicą? Pierwsze konkrety o wersji Supremium

Kacper Cembrowski
Spotify HiFi wreszcie przestało być tylko obietnicą? Pierwsze konkrety o wersji Supremium
5

Spotify HiFi wreszcie się pojawi? Szwedzka firma w końcu może wprowadzić lepszą jakość audio.

Blisko 2,5 roku od pierwszej zapowiedzi i w końcu pierwsze konkrety

Luty 2021 roku — to właśnie wtedy pierwszy raz oficjalnie poruszono temat HiFi audio w Spotify. Szwedzka platforma już od długiego czasu obiecuje lepszą jakość dźwięku, zresztą miała ona zostać wprowadzona już wiele razy, a do dziś nie wydarzyło się absolutnie nic w tej kwestii — przez co Spotify HiFi stało się już pewnego rodzaju legendą i powodem frustracji użytkowników. Mimo tego, wyniki firmy pokazują, że nawet lepsza jakość u konkurencji nie powoduje tego, że ludzie odchodzą od głównego sponsora FC Barcelony.

Teraz jednak przyszedł czas na pierwsze konkrety — i Bloomberg przedstawia dokładniejsze informacje, które przy okazji sugerują, że wyczekiwane HiFi wkrótce wreszcie może stać się prawdą.

Spotify Supremium — nowy plan ma pojawić się jeszcze w tym roku

Według Bloomberga, plan Supremium na Spotify z bezstratnym przesyłem audio może pojawić się jeszcze w tym roku — lecz co ciekawe, najpierw ma być on dostępny poza Stanami Zjednoczonymi, więc istnieje cień szansy, że będziemy mieli do niego dostęp jako jedni z pierwszych. Zagadką pozostaje jednak cena tego abonamentu, szczególnie po tym, jak Amazon Music i Apple Music wprowadziły HiFi w swoim podstawowym planie. Ten u konkurencji jest większy niż u Spotify — Amazon i Apple życzą sobie 10,99 USD, kiedy Spotify Premium w dolarach kosztuje 9,99 — jednak jak na lepszą jakość audio jest to mała różnica.

Źródło: Unsplash @_reettalreja_

Szwedzka platforma w swojej ankiecie, która została przeprowadzona w październiku zeszłego roku, delikatnie sugerowała, jakoby dostęp do HiFi miał kosztować 19,99 USD — lecz jego częścią miałby być również dostęp do audiobooków. Bloomberg teraz donosi jednak, że Spotify może zmienić taktykę z audiobookami, co może jakoś usprawiedliwić taką różnicę cen HiFi z konkurencją, gdyż firma rozważa danie dostępu do audiobooków w zwykłym planie Premium za 9,99 dolarów amerykańskich miesięcznie. Cóż, właściwie tylko do danej ilości godzin dla audiobooków, gdyż całe książki można kupić osobno — niewykluczone więc, że plan Supremium pozwoli na nielimitowane słuchanie audiobooków lub po prostu zaoferuje więcej godzin. Spotify stoi jednak przed sporym dylematem — zresztą, jak podaje Bloomberg, po wprowadzeniu HiFi przez Apple i Amazon, Spotify postanowiło wstrzymać na jakiś czas swoje plany z tym związane.

Firma nie ukrywa, że plan Supremium ma być opłacalny z perspektywy samej firmy, więc te 19,99 USD wydaje się dość prawdopodobne. Gustav Söderström, współprezes Spotify, w rozmowie z The Verge potwierdził, że HiFi nadchodzi, dodając krótki komentarz w sprawie ewentualnej ceny:

Ogłosiliśmy to [Spotify HiFi], ale potem branża zmieniła się z wielu powodów. Zamierzamy to wprowadzić, ale zrobimy to w sposób, który ma sens dla nas i dla naszych słuchaczy. Branża nie jest już taka sama i musieliśmy się dostosować. [...] Chcemy to zrobić w sposób, który będzie dla nas opłacalny również z punktu widzenia kosztów. Nie wolno mi komentować naszych umów z wytwórniami ani tego, co zrobili inni gracze w branży, z oczywistych powodów.

W takiej czy innej cenie — to już najwyższa pora, żeby lepsza jakość audio była dostępna dla użytkowników Spotify. Firma odmówiła komentarza Bloombergowi; kiedy jednak pojawi się oficjalne stanowisko firmy, z pewnością Was o tym poinformujemy. Co sądzicie o droższym planie z dodatkowymi audiobookami?

Źródła: Bloomberg, The Verge

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu