Apple

Spotify i inni giganci proszą władze o pomoc. Boją się Apple One

Dawid Pacholczyk
Spotify i inni giganci proszą władze o pomoc. Boją się Apple One
93

Spotify ledwo zobaczyło Apple One, a już jest przerażone. Zamiast myśleć nad nową strategią nawołują władze do walki z nowym produktem giganta z Cupertino.

Wczoraj miała miejsce konferencja Apple na której może nie było wielu bombowych niespodzianek, ale kilka nowości faktycznie się pojawiło. Nowy Watch SE, Apple Fitness+ oraz Apple One i o tym ostatnim chciałbym dzisiaj porozmawiać. W telegraficznym skrócie Apple One to usługa wszystkich usług. To jedna usługa, by wszystkimi rządzić, jedna, by wszystkie odnaleźć. Płacimy jeden abonament, a dostajemy dostęp do kilku produktów. Taka paczuszka dzięki której zaoszczędzimy trochę pieniędzy, bo w końcu w kupie siła!

Jeśli jesteś zainteresowany szerszym opisem usługi Apple One oraz jej cenami to zapraszam do poniższego artykułu.

https://antyweb.pl/apple-one-wszystkie-uslugi-apple-w-oplacalnym-pakiecie/

Konkurencja płacze bo jest Apple One

Teraz przejdźmy do sedna. Konferencja ledwo się zakończyła, a na Apple już wylewa się hejt ze strony ich konkurencji. Dlaczego? Bo wykorzystują swoją dominującą pozycję do walki z nimi. Za pierwszym czy nawet ósmym razem pokiwałbym głową i powiedział "tak, Ci goście mają rację", ale od słynnego już przesłuchania w senacie mam wrażenie, że każda firma, która nie wie co ma powiedzieć to mówi właśnie to:

wykorzystują dominującą pozycję do walki z nami!

Tym razem najgłośniej krzyczy Spotify, które już zdążyła wydać oficjalne oświadczenie:

Kolejny raz Apple wykorzystuje swoją dominującą pozycję i nieuczciwe praktyki do zdobycia przewagi nad rywalami oraz faworyzowania własnych usług. Wzywamy organy ochrony konkurencji do podjęcia natychmiastowych działań w celu ograniczenia monopolistycznych zachowań ze strony Apple, które pozostawione bez nadzoru, spowodują nieodwracalne szkody dla społeczności programistów i zagrozi naszej wspólnej wolności słuchania, uczenia się, tworzenia i łączenia się.

W czym tkwi problem z Apple One?

Musicie przyznać, że oświadczenie Spotify brzmi dość dramatycznie. Z tego powodu warto zastanowić się gdzie tkwi to wielkie zagrożenie? Jak zawsze chodzi o kasę. Apple One w najniższym pakiecie oferuje nam dostęp do Apple Music, Apple TV+, Apple Arcade i iCloud, a całość za rozsądne pieniądze. No i w tym tkwi problem. Skompletowanie podobnego pakietu na własną rękę od innych dostawców za te same pieniądze jest zasadniczo niewykonalne. Tym samym użytkownicy urządzeń z nadgryzionym jabłkiem są jeszcze mocniej nęceni do tego, aby porzucić konkurencyjne produkty na rzecz tych, które są częścią ich ekosystemu. Nie dość, że będzie to działało spójnie i w pełnej harmonii z posiadamy urządzeniami to jeszcze będzie taniej.

Czy to jest wykorzystywanie dominującej pozycji? Tak. Problem w tym, że praktycznie wszystko co zrobią można tak zakwalifikować. Ciężko inaczej podejść do firmy, która swoimi mackami dotyka znaczącego fragmentu naszego życia (a przynajmniej życia tych co korzystają z ich produktów). Czy Apple zadało cios poniżej pasa? Szczerze nie wiem. Z biznesowego punktu widzenia nie wymyślili niczego nadzwyczajnego, zaproponowali po prostu sprzedaż pakietową. Każdy z nas zna tego typu oferty. Kupujemy kilka rzeczy, jest taniej. Trzeba jednak otwarcie powiedzieć, że konkurencja ma się czego bać. Apple dzięki odpowiedniej polityce cenowej jest w stanie konkurować teoretycznie słabszymi produktami bo pieniądz zrobi swoje.

Zastanawiam się czy realnie Apple One może namieszać na rynku. Fakt, że jest to ciekawa usługa i świetnie przemyślana. To nie podlega wątpliwości. Jednak dość świadomie dobieramy dostawców muzyki czy filmów. Cena nie jest tu - przynajmniej dla mnie - głównym wyznacznikiem. Płacenie mniej za katalog rzeczy których nie mam ochoty oglądać czy słuchać nie jest dla mnie interesem życia. No ale trzeba czekać i za jakiś czas zobaczymy jak się to rozwinie.

Oświadczenie Apple

Apple wydało kontr-oświadczenie.

Klienci mogą odkrywać i cieszyć się alternatywami do każdej z usług Apple. Przedstawiliśmy Apple One ponieważ jest to wielka wartość dla klienta i prosty sposób na dostęp do szerokiego wachlarza usług subskrypcyjnych od Apple. Będziemy rekomendować Apple One, które oszczędza pieniądze w zależności od już posiadanego pakietu usług. Jest to doskonały wybór dla każdego kto uwielbia jakąkolwiek z naszych usług i chcę dostać więcej za mniej. Jest to również doskonały wybór dla rodzin. Wybrane usługa zawarte w Apple one są również dostępne na urządzeniach innych niż Apple i możesz anulować subskrypcję kiedy tylko chcesz.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu