29

Wszystko, co musisz wiedzieć o nowych Apple Watch i iPad Air

Tym razem na wrześniowej konferencji Apple nie zobaczymy nowych iPhonów. Ale jest na co czekać, bo - jeśli wszystkie doniesienia się potwierdzą - firma pokaże nowy Apple Watch Series 6 (a może i dodatkowy, budżetowy zegarek) oraz odświeżonego iPada Air.

Wrześniowa konferencja Apple bez nowego iPhona

Amerykańska firma przyzwyczaiła nas już do tego, że na wrześniowej konferencji pokazuje nowe smartfony z serii iPhone, które z końcem miesiąca trafią na sklepowe półki. Tym razem będzie jednak inaczej i iPhone 12 nie został zaprezentowany na pokazie.

Apple Watch 6, co już wiemy?

Zgodnie z oczekiwaniami, Apple pokazało na swojej konferencji nowy flagowy zegarek – Apple Watch 6. Największą nowością jest czujnik SpO2, dzięki któremu aplikacja będzie potrafiła monitorować nasycenie krwi tlenem i wykonywać 15 sekundowy pomiar. Sprzęt napędza procesor Apple S6 – niestety Apple nie zdradziło o ile szybszy jest to chip względem S5. Wiemy natomiast, że zegarek będzie się ładował 20% szybciej niż poprzednik. Sprzęt pojawi się na rynku od razu z systemem watchOS7.

Przeczytaj więcej o Apple Watch Series 6

Apple Watch Series 6 ma być dostępny w USA już w najbliższy piątek, a sprzęt wyceniono na 399 dolarów za podstawową wersję.

Nowy, budżetowy Apple Watch SE Co już wiemy?

Apple pokazało wreszcie swój nowy, budżetowy zegarek Apple Watch SE. Wygląda prawie tak, jak Apple Watch Series 6 – i choć Apple nie zdradziło jeszcze technicznych szczegółów i rozmiarów, to ma posiadać największy ekran z dotychczasowych zegarków. Wiemy, że sprzęt dostanie między innymi część czujników z Series 6, będzie miał funkcję detekcji upadku, a dzieciaki będą mogły z niego korzystać nie posiadając własnego iPhona dzięki funkcji Family Setup.

Można być spokojnym o wydajność urządzenia, umieszczono w nim bowiem chip S5, który w zupełności wystarczy do płynnej pracy przez kilka najbliższych lat.

Zegarek wyceniono na 279 dolarów – dla porównania – Apple Watch Series 6 będzie kosztował 399 dolarów, różnica w cenie jest więc dość spora.

Przeczytaj więcej o Apple Watch SE

Nowy iPad Air z ramkami jak iPad Pro

Apple pokazało nowy tablet, iPad Air. Seria doczekała się ogromnego odświeżenia wizualnego i konstrukcyjnego – teraz wygląda jak iPady Pro. Urządzenie dostało jednak czytnik linii papilarnych TouchID umieszczone w przycisku power umiejscowionym na górnej krawędzi obudowy. Skaner będzie służyć zarówno do odblokowywania urządzenia, jak również takich działań, jak choćby płatności zbliżeniowe.

Ekran nowego iPada Air to Liquid Retina o przekątnej 10,9 cala i rozdzielczości 2360×1640 oferującej łącznie 3,8 miliona pikseli. Musimy się jednak pogodzić z odświeżaniem na poziomie 60Hz, bowiem Apple zgrabnie ominęło ten temat – ale to pewnie celowe, by sprzęt różnił się od wyższych modeli z dopiskiem Pro. Oczywiście nowy iPad Air obsłuży rysik Apple Pencil i będzie go można przyczepiać do obudowy magnetycznie, jak to ma miejsce w iPadzie Pro.

iPad Air to również sporo mocy dzięki zastosowaniu nowego procesora Apple A14 Bionic.  40% większa wydajność procesora czy 2-krotnie wyższa wydajność graficzna przyda się na pewno przy grach, jak i obróbce grafiki czy montowaniu materiałów wideo. 11 bilionów operacji na sekundę – tyle obiecało Apple i mam nadzieję, że ten przyrost mocy nowego 6-rdzeniowego procesora da się szybko odczuć podczas użytkowania sprzętu.

Nowy iPad Air to 7Mpix aparat z przodu, który oferuje światło f/2.2 i obsługuje smart HDR. Z tyłu znane z iPhone 11 12Mpix ze świetną stabilizacją wideo, filmami w 4K 60 fps i światłem f/1.8

Cena nowego iPada Air nie jest zabójcza, tak jak iPadów Pro – w bazowej wersji Wi-Fi w podstawowej konfiguracji trzeba się liczyć z wydatkiem 2699 złotych. Wersja Wi-Fi+Cellular to natomiast wyceniono od 3499 złotych.

Przeczytaj więcej o nowym iPad Air