Smartfony

To napędzi twój smartfon w 2020 roku. Rzeczywiście nadchodzą miesiące 5G

Albert Lewandowski
To napędzi twój smartfon w 2020 roku. Rzeczywiście nadchodzą miesiące 5G
0

Qualcomm oficjalnie zaprezentował nowe układy dla urządzeń mobilnych z wyższej półki: Snapdragona 865 i Snapdragona 765. Gdzie kryje się najpoważniejsza zmiana?

Qualcomm stawia na 5G

Rok 2020 będzie stał pod znakiem 5G. Widać obecnie, że operatorzy komórkowi rozpoczynają poważne inwestycje w tym obszarze, producenci smartfonów już wprowadzają pierwsze modele z obsługą sieci nowej generacji, a sami twórcy SoC do urządzeń mobilnych dopracowują swoje moduły 5G. Ostatnio swoją konferencję miał Qualcomm, jeden z największych producentów procesorów na świecie.

Przeczytaj również:

Oczywiście najważniejszą nowością był Snapdragon 865. Wynika to z tego, że to właśnie on będzie napędzał większość flagowców, jakich ujrzymy w 2020 roku. Pierwszym modelem z tym SoC zostanie Xiaomi Mi 10. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że nowy Snapdragon 865 będzie wymagał dodania modemu 5G, X55, co oznacza, że większość nowych topowych modeli będzie wspierać ten standard sieci. Moim zdaniem będzie to miało ogromny wpływ na tempo popularyzacji 5G.

Oprócz tego firma pochwaliła się wydajności w zadaniach związanych ze sztuczną inteligencją na poziomie 15 TOPS, czyli wynikiem dwukrotnie lepszym niż w Snapdragonie 855. Qualcomm zapowiedział też lepszą jakość dźwięku na słuchawkach Bluetooth dzięki aptX Voice oraz aptX Adaptive. W trakcie wydarzenia nie zabrakło też słów o nowych dodatkach, razem określanych mianem Snapdragon Elite Gaming. Ot, moda na gamingowe smartfony naprawdę się rozwija.

Równocześnie zaprezentowano Snapdragona 765/765G z zintegrowanym modemem 5G. Ten z kolei ma być skierowany do urządzeń ze średniej wyższej półki, np. następcy Xiaomi Mi Note 10, Redmi K30 czy Oppo Reno 3. Pierwsze testy modeli z nowymi procesorami powinny pojawić się na początku 2020 roku i wtedy też najpewniej poznamy wszystkie szczegóły techniczne.

Sprawdź też: Co to sieć 5G?

Qualcomm zaznaczył w trakcie konferencji, że przewidują, że do 2022 roku na świecie będzie aż 1,4 miliarda smartfonów ze wsparciem dla 5G.

źródło: Gizmochina, The Verge

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu