Smartfony

Zbyt słabe do flagowców, zbyt drogie do średniaków - Qualcomm wprowadza serię Snapdragon 700

Albert Lewandowski
5

Qualcomm został gwiazdą rynku. Jego procesory znajdziemy w wielu smartfonach, sama firma jest obiektem zainteresowań innych koncernów, wśród których Broadcom za wszelką cenę chce ich wykupić. Odrzucając teraz na bok te kuluarowe negocjacje, Amerykanie zapowiedzieli wprowadzenie nowej linii SoC. Poznajcie nową linię, Snapdragon 700.

Mądry podział

W segmencie procesorów każdy producent dysponuje rozsądną nomenklaturą. Intel ma swoje Core i3, i5, i7 i i9 (nie wspominając tu o Atomach, Celeronach, Pentiumach i Xeonach, rzadziej spotykanych), AMD Ryzen 3, 5 oraz 7, a Qualcomm serie 200, 400, 600 i 800. Ostatnia z wymienionych firm określa je mianem platform mobilnych, dodając do nazwy dopisek Mobile Platform. Co ciekawsze, najniższe modele nie przynależą do rodziny Snapdragon.

Moim zdaniem taki podział jest niezwykle klarowny i przejrzysty. Pierwsza cyfra jasno pokazuje dla urządzeń z jakiego segmentu mamy przeznaczony SoC – 2xx to budżetowce, 4xx to tańsze średniaki, 6xx to wszystkie modele ze średniej półki, a 8xx to produkty dla flagowców. Warto wspomnieć, że kilka lat temu Qualcomm informował, że 8xx są tworzone dla tabletów i hybryd. Ostatecznie jednak zdobyły popularność w telefonach, co najpewniej zaskoczyło samego producenta.

Nowość na horyzoncie

Amerykanie zapowiedzieli właśnie nową linię. Snapdragon 700 to kolejna seria procesorów, a jej pojawienie się może być zaskakujące. Wyróżniać ma się zastosowaniem autorskich technologii, takich jak rdzenie Kryo, Spectra ISP czy Hexagon – dotychczas spotykano je w uproszczonych formach w tańszych procesorach. Cechować je mają następujące rzeczy: wsparcie dla algorytmów sztucznej inteligencji, poprawione chipy do obsługi aparatów oraz wysoką sprawność energetyczną. To wszystko brzmi naprawdę atrakcyjnie.

Te modele mają być pozycjonowane dla urządzeń z wyższej średniej półki. Nie zdziwiłbym się, gdyby zaczęto ich używać również w atrakcyjnych cenowo flagowcach – nie tylko producenci by zyskali, ale również seria 800 stałaby się bardziej prestiżowa. Właśnie tu widzę szansę na popularność tej serii. W dodatku może w dłuższej perspektywie zastąpić wydajniejsze warianty rodziny 6xx, takie jak 653 czy 660, które znajdziemy w niewielu telefonach.

Na oficjalnie

źródło: Qualcomm

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu