Skype

Lepiej późno niż wcale. Skype z szyfrowaniem end-to-end (nareszcie) dostępny

Kamil Świtalski
Lepiej późno niż wcale. Skype z szyfrowaniem end-to-end (nareszcie) dostępny
3

Po wielu latach Skype nareszcie nadgonił konkurencję i dołączył do grona komunikatorów, oferujących szyfrowane rozmowy na wszystkich platformach!

Skype czasy swojej świetności wydaje się mieć już dawno za sobą. Kilkanaście lat temu był on podstawową platformą dla wszystkich użytkowników chcących skorzystać z komunikacji głosowej na komputerze. Teraz funkcje w których tak na dobrą sprawę nie miał sobie równych ma większość komunikatorów — a do tego są znacznie lżejsze i bardziej przystępne w użyciu. Należący od kilku lat do Microsoftu komunikator się nie poddaje i kilka miesiącach po zapowiedziach, także i on doczekał się trybu prywatnych, szyfrowanych rozmów dla wszystkich.

Szyfrowanie end-to-end w Skype

Do szyfrowania rozmów w Skype wykorzystywane są algorytmy od Whisper Systems, czyli doskonale znany Signal. Jak w wielu produktach — tutaj też nie jest on standardowo aktywowany, jeżeli więc zależy nam na odbyciu takiej bezpiecznej rozmowy — musimy z menu profilu wybrać opcję Zacznij konwersację prywatną. Po takiej próbie — nasz rozmówca otrzyma zaproszenie do rozmowy, a po jego zaakceptowaniu, możemy przejść do prywatnej rozmowy. Wszystkie jej elementy (od wymiany wiadomości tekstowych, przez załączniki, na rozmowach głosowych oraz wideo kończąc) będą szyfrowane. Trzeba jednak liczyć się z paroma ograniczeniami w tej kwestii: przede wszystkim na jednym urządzeniu może być prowadzona tylko jedna prywatna rozmowa.

Długo kazali nam na to czekać

Kiedyś Skype wyznaczał kierunki i był liderem rynku. Teraz są naprawdę w tyle za konkurencją — przecież wszyscy którym zależy na bezpieczeństwie doskonale znają już analogiczne rozwiązania chociażby z Telegrama, WhatsAppa, iMessage czy nawet... Messengera. Tutaj Microsoft bez wątpienia się spóźnił — i to o kilka dobrych lat. No cóż, lepiej późno, niż wcale.

Aktualizacja pozwalająca na prywatne konwersacje jest już dystrybuowana na wszystkich platformach — zarówno stacjonarnych, jak i mobilnych! Sprawdźcie ostatnie nowości i upewnijcie się, że macie zainstalowaną najświeższą wersję. To dość niespotykane: to usprawnienie, które szybciej dotarło u mnie w Google Play, niż w App Store, także bądźcie czujni i wypatrujcie nowości!

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu