Komunikatory

Skype dogania konkurencję - nie za późno na takie nowości?

Konrad Kozłowski
Skype dogania konkurencję - nie za późno na takie nowości?
10

Niemal każdy news dotyczący komunikatora Microsoftu wywoływał u mnie skrajne reakcje. Albo byłem sfrustrowany pomysłami inżynierów z Redmond, albo cieszyły mnie kroki naprzód, na które czekałem. Tym razem nowość wprowadzona do Skype'a powinna zostać przyjęta z entuzjazmem.

Użytkownicy Skype'a w wersji beta 8.13.76.8 na wszystkich najważniejszych z platform (Windows, macOS, Linux, Android i iOS) zyskują możliwość prowadzenia rozmów, które są szyfrowane. Nowość dotyczy wiadomości tekstowych oraz głosowych, a także przesyłanych plików. Niestety, na chwilę obecną nie możemy liczyć na szyfrowanie audio- i wideorozmów.

Szyfrowanie wiadomości w Skype

Szyfrowanie end-to-end Microsoft zapewnia wykorzystując protokół od komunikatora Signal stworzonego przez Open Whisper Systems. By z niego skorzystać należy wybrać "Nowa prywatna rozmowa" z menu inicjowania konwersacji lub z widoku profilu innego użytkownika. Po zaakceptowaniu takich warunków rozmowy przez drugą osobę, możemy rozpocząć wymianę wiadomości z użyciem szyfrowania.

Takie rozmowy będą na liście konwersacji oznaczone ikoną kłódki obok nazwy kontaktu, zaś w powiadomieniach nie będzie wyświetlana treść przychodzących wiadomości. Połączenie następuje pomiędzy dwoma konkretnymi urządzeniami, dlatego niezbędne jest wysłanie nowego zaproszenia do rozmowy, by móc ją kontynuować. W teorii, wszystkie wymienione wiadomości nie będą mogły być odczytane przez nikogo poza nadawcą i odbiorcą.

Jakie komunikatory już oferują takie rozwiązanie? Telegram i WhatsApp używają go domyślnie, natomiast w Messengerze - podobnie jak w Skype - możemy utworzyć nową, tajną rozmowę "obok" tej tradycyjnej. Nie wiadomo, kiedy możemy spodziewać się wprowadzenia szyfrowania do stabilnego wydania Skype'a na wymienione platformy, ale lepiej późno niż wcale. Kto był zainteresowany taką funkcją prawdopodobnie zdążył już wybrać inny komunikator, ale dla oddanych użytkowników Skype'a to dobra wiadomość.

Źródło, grafika: Signal

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu