komunikator signal
54

Zachowaj prywatność podczas rozmów – sięgnij po Signal

Nie odnosząc się nawet do obowiązującej już ustawy inwigilacyjnej, faktem jest, że każdy z nas pragnie prywatności. Niestety niewiele osób zdaję sobie tak naprawdę sprawę, że większość dostępnych rozwiązań, a przede wszystkim tych najpopularniejszych, takowej prywatności nie gwarantuje. Najlepszym przykładem może być tu Messenger Facebooka, ale na całe szczęście istnieją komunikatory, które przywiązują uwagę do tak istotnego "szczegółu".

Jednym z nich, zyskującym na popularności, jest Signal. Komunikator opierający swoje działanie na wymianie danych przy użyciu szyfrowania „end to end”, zapewniający ich ochronę przed dostępem z zewnątrz. Signal, podobnie jak Telegram, korzysta z naszego numeru telefonu, jako ID użytkownika, więc nawiązanie kontaktu ze znajomymi z książki telefonicznej jest bardzo łatwe. Wymaga to też dostępu do zapisanych w telefonie kontaktów, co może nie spodobać się niektórym z użytkowników – Signal nie synchronizuje jednak tej listy z własnymi serwerami, korzystając z niej jedynie w celu ułatwienia nawiązania rozmowy.

komunikator signal

Weryfikacja następuje podobnie jak w innych usługach, poprzez potwierdzenie naszego numeru telefonu przy użyciu kodu z SMS-a lub wyrecytowanego podczas rozmowy telefonicznej. Po tym kroku możliwe jest rozpoczęcie korzystania z komunikatora. Do wyboru mamy oczywiście wiadomości tekstowe, jak i rozmowy głosowe. W ramach pierwszej grupy przesyłać można naturalnie nie tylko sam tekst, lecz również i zdjęcia czy filmy. Wizualnie Signal przypomina nieco aplikacje do obsługi wiadomości SMS/MMS, co nie jest przypadkiem, ponieważ komunikator promuje się właśnie jako zamiennik dla tamtych metod komunikacji. Z tymże tutaj nie ponosimy dodatkowych kosztów (oprócz dostępu do Internetu).

komunikator signal

Signal znajdziemy w App Store i Google Play, aplikacje obsługują język polski, choć zdarzają się drobne wpadki z tłumaczeniem. Na czym polega przewaga Signal nad pozostałymi propozycjami? Przede wszystkim wsparcie, którym komunikator jest stale obdarzony – autorzy Signal wciąż udostępniają poprawki i aktualizują aplikację. Nie bez znaczenia są też w tym przypadku wspomniane względy wizualne – interfejs jest czytelny i przejrzysty.

komunikator signal

komunikator signal

Aplikacje oferują zabezpiecznie dostępu do komunikatora czy wyczyszczenie lokalnej historii rozmów – tego procesu nie można już cofnąć. W przypadku zmiany urządzenia nasi rozmówcy zostają o tym fakcie powiadomieni, więc mogą, a nawet powinni zapytać nas bezpośrednio o tę sytuację. Dzięki temu mamy pewność, że nawet po uzyskaniu dostępu do naszego telefonu nikt nie będzie miał możliwości łatwego podszycia się pod nas. Zrzut ekranu konwersacji wewnątrz Signal? Zapomnijcie, w ten sposób nie utrwalicie wymiany wiadomości (przynajmniej na Androidzie, ponieważ iOS nadal nie oferuje API do blokowania wykonywania zrzutów ekranu).

Te wszystkie środki ostrożności mogą okazać się niewygodne przy codziennym użytkowaniu, to prawda. Brak możliwości kontynuowania rozmowy na komputerze czy wygodnej wymiany plików są odczuwalne. W zamian otrzymujemy natomiast komunikator odporny na inwigilację z zewnątrz.