Linux

Zupełnie nowy Skype dla Linuksa, Chrome OS i Chrome

Konrad Kozłowski
Zupełnie nowy Skype dla Linuksa, Chrome OS i Chrome
18

"Pragniemy, by Skype był dostępny wszędzie". Czas najwyższy Microsofcie. Wzrost popularności użytkowników Chromebooków, dostęp do komunikatorów w przeglądarce oraz oddani użytkownicy Linuksa - te wszystkie czynniki sprawiły, że firma z Redmond po prostu musiała (nareszcie) zapowiedzieć pewne zmiany.

Na początek wersja testowa aplikacji na Linuksa z zupełnie nowym interfejsem, który... w 100% pokrywa się z webową wersją Skype'a. Bardzo prawdopodobne jest więc, że wydanie dla Linuksa jest jedynie "wrapperem", czyli zgrabnym "opakowaniem" dla webowego widoku.

A skoro o nim mowa, to warto zaznaczyć, że dostępny z poziomu przeglądarki Chrome i Chrome OS nareszcie umożliwiają prowadzenie rozmów głosowysch pomiędzy dwoma użytkownikami. Wszystko dzięki technologii WebRTC, co oznacza, że nie są (znów, nareszcie!) wymagane żadne wtyczki do działania webowego Skype'a.

Kiedy pojawią się rozmowy grupowe, wideorozmowy oraz opcja dzwonienia na tradycyjne numery telefonów. Microsoft zapewnia, że takowe funkcje są w drodze, a obecnie mamy do czynienia z wersją "alpha" aplikacji.

Microsoft narobił niezłego bałaganu planując wydanie aż 3 odrębnych aplikacji (Wiadomości, Wideo i Telefon), które miały zawierać w sobie możliwość komunikacji za pośrednictwem Skype'a, podczas gdy nadal rozwijana pozostawała klasyczna aplikacja desktopowa używana przez miliony użytkowników. Na szczęście wycofano się z tego pomysłu i postawiono na uniwersalne rozwiązanie - Skype dla Windows 10, nad którą wciąż trwają prace.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Skypekomunikatory