Sprawdź jaki laptop Intel Evo jest najlepszy dla Ciebie Więcej
Linux

To prawdopodobnie najładniejszy program do tworzenia bootowalnych pendrive'ów, jaki widzieliście

191

Czasy wypalania płytek z systemem operacyjnym odeszły w niepamięć. Dziś rządzą klucze USB. Pewnie macie swoje ulubione programy do tego celu. Ja chciałbym zaproponować Wam coś nowego.

Etcher jest opensource'ową aplikacją, za pomocą której możemy tworzyć bootowalne pamięci USB lub karty pamięci. Takich aplikacji jest relatywnie sporo. Najpopularniejszą jest chyba Rufus, ale też sam Microsoft udostępnia prosty programim (Windows Download Tool), który doskonale się sprawdza w takich zastosowaniach. Nie jest to dziś nic abstrakcyjnego ani kojarzonego wyłącznie z piractwem. MS na swoich stronach udostępnia obrazy Windowsa, jest masa obrazów dystrybucji Linuksa, a także alternatywnych systemów. Nie tak dawno pisaliśmy np. o Remix OS, który jest fantastycznym połączeniem Androida z interfejsem a'la Windows.

Wróćmy jednak do samego programu. Etcher dysponuje podstawowymi funkcjami. Program potrafi dokonywać walidacji zapisywanego na pamięci USB obrazu i wspomaga wybór właściwego dysku, dzięki czemu trudno się pomylić i wyczyścić sobie np. partycję z danymi. Jest przy tym otwarty i bazuje na... technologiach webowych. Do jego napisania wykorzystano JavaScript, HTML i node.js. Sam interfejs zaprojektowano natomiast z użyciem AngularJS, ES6 oraz Web Components. Trzeba przyznać, że prezentuje się znakomicie - jest prosty, przyjemny dla oka i intuicyjny. Nie jest to może aplikacja tak rozbudowana jak Rufus (choć Rufus jest prosty), ale zdecydowanie piękniejsza. Pytanie, na ile wygląd ma w przypadku tego typu programów jakiekolwiek znaczenie - sami sobie odpowiedzcie, czego oczekujecie.

Całość jest dostępna na Windows, OS X oraz Linuksa - w tym ostatnim przypadku jest również wersja pozbawiona interfejsu i działająca z linii komend. Program pobierzecie z oficjalnej strony www. Twórcy zapowiadają dalsze ulepszenia - w tym znaczne przyśpieszenie procesu zapisywania.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu