Linux

W ciągu dwóch lat liczba gier na Linuksa wzrosła czterokrotnie [prasówka]

Tomasz Popielarczyk
20

Liczba gier, które możemy uruchomić na Linuksie rośnie bardzo dynamicznie. Obecnie jest ich już ponad 2 tys. A jeszcze dwa lata temu sytuacja była zupełnie odmienna.

Ponad 2 tys. gier na Linuksa

Aktualnie w bibliotece Steama znajduje się 2208 gier. To sytuacja zgoła odmienna od tej, która miała miejsce jeszcze 2 lata temu. Wówczas baza liczyła zaledwie 500 pozycji. Skąd te zmiany? Ostatnie lata przyniosły wiele dobrego. Przede wszystkim jest to pokłosie zaangażowania się Valve w projekt Steam Machines. Koncern ma w interesie ciągłe poszerzanie biblioteki gier na tę platformę, bo to głównie od tego zależy jej sukces. Linuksowi pomógł też Windows. Zamknięty system operacyjny z niezbyt przystosowanym do gier sklepem Windows Store nie zachęcają deweloperów. Linux staje się zatem tutaj wspaniałą alternatywą. Szczególnie, że DirectX 12 nie jest jedynym niskopoziomowym API. Z rynku może go wygryźć o wiele bardziej przyszłościowe i multiplatformowe Vulkan API. Sytuacja staje się zatem bardzo ciekawa. Pytanie, jak Linux pod tym względem będzie się prezentował za kolejne dwa lata i czy ktoś faktycznie będzie na nim grał. Bo baza gier to jedno, a liczba graczy drugie.

OnePlus 2 z Androidem Marshmallow

Pogromca flagowców wreszcie otrzymuje pełnoprawną aktualizację Over-The-Air do Androida 6.0.1 Marshmallow. Tym samym zaktualizowana została nakładka OxygenOS do wersji 3.0.2. Poza nową wersją systemu twórcy wprowadzili całą masę poprawek. W głównej mierze dotyczą one wydajności urządzenia, ale też usprawniają działanie trybu doze. Zmieniono ponadto interfejs kamery, usunięto aplikacje MaxxAudio i Tuner (zastąpiła je technologia Dirac HD) i zaktualizowano SwiftKey do wersji 6.3.3. Posiadacze smartfonów powinni już otrzymać informację o aktualizacji, a jeśli tak się jeszcze nie stało, jest to kwestią czasu.

Mobilny Pascal

Mobilnego GeForce'a opartego na architekturze Pascal znaleziono na jednym z notebooków Clevo na targach Computex. Jest to prawdopodobnie procesor GP104, bo jednostka ma aż 2048 rdzeni CUDA. To mniej niż w GF 1080, ale więcej niż w modelu 1070. Jaka to karta graficzna? Tu możemy spekulować. Wcześniej mówiono, że Nvidia wprowadzi do komputerów przenośnych pełnowartościowe GPU 1080 i 1070, rezygnując z wersji "M". Wszystko wskazuje na to, że faktycznie może tak być.

 Konto Zuckerberga na Twitterze zhackowane

Jakie hasło do Twittera miał Zuckerberg? Hacker, któremu udało się włamać na jego konto twierdzi, że "dadada". Za włamanie odpowiedzialna jest grupa OurMine Team. W niedzielę dokonali oni włamania na profile na Twitterze i Pintereście, gdzie pojawiły się wpisy ich autorstwa. Hackerzy twierdzili też, że uzyskali dostęp do konta na Instagramie, ale nie udowodnili tego w żaden sposób. Jak im się udało? Grupa tłumaczy, że hasło Zuckerberga było jednym ze 164 mln, które wyciekły w maju z bazy LinkedIn. Odpowiedzialny za to hacker Peace wcześniej wyciągnął też aż 360 mln haseł z MySpace. Jak widać zatem warto zmieniać dane logowania do swoich kont po każdej takiej informacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu