Ze Skype’a korzystam dosyć regularnie, bo jak już wielokrotnie to zaznaczałem, komunikator ten stał się dla (zbyt) wielu osób synoninem dla wideorozmów przez Internet. Oglądana i komentowana przez nas na przestrzeni lat przemiana Skype’a w nowoczesny komunikator to historia pełna wzlotów i upadków, lecz ostatecznie, jako mobilny komunikator, Skype prezentuje całkiem niezłą formę. Nieco gorzej wygląda to wszystko, gdy skupimy się na wydaniu desktopowym.
Nie chciałbym, by źle mnie zrozumiano – typowa, komputerowa aplikacja Skype’a sprawdza się naprawdę nieźle i to, że nadal oferowana jest na tak wiele wersji systemów (Windows) to jej najważniejszy atut. Wybitnie nie spodobały mi się jednak decyzje związane z alternatywną, dedykowaną urządzeniom z ekranami dotykowymi, wersją Skype’a. Aplikacja dla Windows 8 całkowicie przestała być wspierana, dlatego zostałem zmuszony do używania typowego Skype’a na tablecie z Windowsem 8.1 – paranoja. Zapowiedzi, a późniejsza premiera trzech aplikacji, na które rozbito funkcjonalność Skype’a, zupełnie do mnie nie przemawiały, dlatego na wszystkich urządzeniach z Windows 10 korzystam… z typowej, desktopowej aplikacji. Najwyraźniej osób podzielających moją opinię nie brakowało, skoro Microsoft zmienił zdanie.
W ciągu najbliższych kilku tygodni użytkownicy należący do grona Insiderów otrzymają do testów zupełnie nową, uniwersalną aplikację Skype. Jak zaznaczono to w poście na oficjalnym blogu Skype, od listopada zeszłego roku gromadzone były oceny i opinie na temat nowego, teraz już starego pomysłu, dlatego firma doszła do ogłoszonej dziś konkluzji. Za główny powód podjęcia takiej decyzji podano różnorodność urądzeń i rozmiarów ekranów, na których pracują użytkownicy. Po drugie, nikt nie ma ochoty przełączać się pomiędzy kilkoma aplikacjami, by zmienić metodę komunikacji, lecz wewnątrz jednego komunikatora. Naprawdę dopiero teraz to zrozumieli?
Nie jest jednak tak różowo, jak wydawałoby się że mogłoby być. Uniwersalny Skype dla Windows 10 na początek oferować będzie same podstawowe funkcje, a te bardziej „zaawansowane” zostaną dodane dopiero przy okazji kolejnych aktualizacji. O jakich funkcjach mowa? Rozmowy grupowe, wysyłanie plików i udostępnianie ekranu, zarządzanie powiadomieniami dla poszczególnych konwersacji – Microsoft nie zdąży między innymi dostarczyć właśnie tych możliwości w pierwszych wydaniach uniwersalnego Skype’a. Co z urządzeniami mobilnymi? Smartfonami, jak moja Lumia 640, która otrzymała niedawno Windows 10 Mobile? Po udostępnieniu wersji na PC, już wkrótce stanie się ona dostępna także na smartfonach. Chyba już przywykłem do czekania…
Więcej z kategorii Komunikatory:
- Awaria Messengera - nie działa wysyłanie wiadomości na komunikatorze
- Widżety w Telegramie odsłaniają wady iOS 14
- Stracisz dostęp do WhatsAppa, jeśli nie zaakceptujesz nowego regulaminu
- WhatsApp robi co w jego mocy, by więcej użytkowników nie porzucało ich komunikatora
- Telegram nie taki bezpieczny? Luka pozwala dotrzeć do prywatnych wiadomości użytkowników komputerów Apple