Linux

Co nowego w Ubuntu 16.04 LTS? Te nowości musisz poznać

Jakub Szczęsny
Co nowego w Ubuntu 16.04 LTS? Te nowości musisz poznać
Reklama

Fani Linuksa mogą mieć dzisiaj swoje święto - do świata Ubuntu wkraczają nowe funkcje oraz usprawnienia. Skupiono się nie tylko na dodatkach do systemu operacyjnego, ale także na jądrze systemu, które od teraz będzie chociażby lepiej wspierać procesory Intela z serii Skylake.

Xenial Xerus (bo tak nazywa się nowa odsłona Ubuntu) wprowadza szereg nowości do interfejsu użytkownika - Unity. Powłoka systemowa w wersji 7.4 prede wszystkim przestanie automatycznie wyświetlać wyniki wyszukiwania, jednak ta opcja będzie cały czas dostępna. Wyłączenie tegoż było związane z licznymi oskarżeniami w stronę Canonical związanymi z rzekomym szpiegowaniem użytkowników. Było to o tyle kontrowersyjne, że system zwracał wyniki wyszukiwania w sklepach, gdzie stanowiło to swoistą "przestrzeń reklamową".

Reklama

Idąc dalej - w Ubuntu 16.04 LTS istnieje możliwość przeniesienia launchera na dół ekranu. Nie jest to co prawda opcja dostępna z poziomu ustawień, natomiast można ją aktywować za pomocą komendy w terminalu. Centrum oprogramowania Ubuntu zostało zastąpione przez aplikację Gnome Software i obok debianowskich paczek, obsługiwane są również "Snaps".

Dodatkowo, z systemu zniknęły niektóre aplikacje wcześniej pojawiające się tuż po instalacji. Brasero oraz Empathy od teraz nie znajdziemy w Ubuntu 16.04 LTS, jednak cały czas są one możliwe do zainstalowania z poziomu Gnome Software. Pojawiły się nowości - Gnome Calendar oraz Cheese do obsługi webkamerki.

Nowe jądro Linuksa (4.4) - jak wspomniałem wyżej ucieszy przede wszystkim posiadaczy urządzeń opartych na intelowskich Skylake'ach, które od teraz będą lepiej obsługiwane przez system. Przede wszystkim poprawi się zarządzanie energią urządzeń wyposażonych w te procesory - dzięki czemu chociażby laptopy będą działać znacznie dłużej na jednym cyklu ładowania.

Użytkownicy układów graficznych AMD ucieszą się zapewne z obsługi sterowników AMDGPU, jednak w przypadku Catalyst, jest pewien problem. Ubuntu 16.04 nie obsługuje pakietu "fglrx", a co za tym idzie, użytkownicy wykorzystujący układy oparte na tym sterowniku mogą mieć problemy z bardziej zaawansowanymi operacjami (na przykład z grami). Nie muszę się martwić o to ci, którzy komputer z Ubuntu na pokładzie wykorzystują tylko do prostych zastosowań.

Co z Unity 8 w Ubuntu?

Interfejs Unity 8, który ma stanowić pomost dla zastosowań mobilnych oraz desktopowych nie jest obecny w tym systemie, ale jest możliwy do zainstalowania z repozytoriów raczej jako wersja demonstracyjna, niż pełnoprawny, stabilny interfejs użytkownika. Mimo faktu, iż jest on już na tyle dobry, że sprzedaje się nawet tablet wykorzystujący tryb Convergence, to mimo wszystko należy zauważyć, iż jest to projekt stanowczo za świeży, by mógł on być dodatkiem do Ubuntu na urządzeniach hybrydowych. Tabet z Ubuntu opisywaliśmy dla Was tutaj przy okazji targów MWC - niekoniecznie mogliśmy powiedzieć o tym rozwiązaniu, by działało tak, jak należy.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama