Recenzja

To idealny film do obejrzenia teraz w domu. "Skazani na siebie" od dziś na HBO GO

Konrad Kozłowski
To idealny film do obejrzenia teraz w domu. "Skazani na siebie" od dziś na HBO GO
26

Komediowe filmy i seriale o lockdownie omijam szerokim łukiem zaraz po zobaczeniu zwiastunu każdego z nich. Wyjątkiem okazał się film HBO "Skazani na siebie", który jest fajną odskocznią i szansą na złapanie do tego wszystkiego dystansu.

Filmy i seriale o lockdownie

To było oczywiste, że twórcy sięgną po tematykę izolacji społecznej i wideokonferencji w swoich nowych produkcjach. Filmy i seriale mają wzbudzać emocje, a jeśli coś nas bezpośrednio dotyczy, to na pewno będzie mocno na nas oddziaływać. Niestety, same okoliczności nie wystarczą, by zainteresować, wzruszyć lub rozbawić widza, dlatego większość produkcji, z którymi mamy do czynienia nie spełniała pokładanych w nich oczekiwań.

Netflix zdominował branżę. Pogrom HBO jest wręcz szokujący [Złote Globy]

Serial Netfliksa miał spory potencjał, ale wałkowanie tych samych schematów powodowało, że miałem serdecznie dość oglądania problemów natury technicznej w trakcie połączenia wideo. To była codzienność nie tylko dla mnie, dlatego zbyt duża dawka takiego humoru przestała na mnie działać.

"Skazani na siebie" z Anne Hathaway i Chiwetele Ejioforem

W "Skazani na siebie" (z oryginalnym, dwuznacznym tytułem "Locked down" znacznie lepiej oddającym istotę i intencje produkcji) oglądamy dwójkę osób zamkniętych razem w pokaźnych rozmiarów domu, pomimo rozpadu ich związku chwilę przed ogłoszeniem lockdownu. Ich rozmowy są pełne złośliwości, ciętych ripost i żartów, a także wygadywania popełnionych błędów. Obydwoje chcieliby ruszyć dalej, ale nie mogą. Jak się później okaże, obydwoje nie do końca wiedzą, jakie następne kroki wykonać, ale wiedzą że potrzebują zmian.

Netflix powinien zacząć się obawiać. Kilkaset nowych filmów i seriali na Disney+

W rolach głównych występują Anne Hathaway oraz Chiwetel Ejiofor i ze względu na okoliczności, to tę dwójkę oglądamy najczęściej na ekranie. Obydwoje dają się lubić nawet w swoich gorszych momentach i widać jak na dłoni, że posiadają odpowiedni warsztat aktorski, by zagrać skrajne emocje w sposób wiarygodny i przekonujący. Jestem jednak zdania, że Hathaway (w charakterystyczny dla siebie sposób) kilkukrotnie przeszarżowała i to tak naprawdę mój jedyny zarzut wobec jej występu.

Lockdown to nie tylko Zoom i Skype - twórcy o tym wiedzieli

Lockdown rządzi się własnymi prawami, a efekty tego widoczne są w filmie. Paxton znalazł się na przymusowym urlopie, więc nie sypia i  może znaleźć dla siebie miejsca, natomiast Linda codziennie rano przygotowuje się do wideokonferencji w takim sam sposób, jakby miała stawiać się na tych spotkaniach osobiście. To oczywiście pełni umyślny zabieg - ukazanie dwóch skrajnie różnie funkcjonujących osób ma pozwolić każdemu choć w części utożsamiać się z bohaterami i to faktycznie działa. Co ciekawe, nie widzę powodów, by nie udało się doskonale zrozumieć obydwu punktów widzenia na tę wyjątkową sytuację.

Nowe filmy i seriale na HBO GO w lutym – znamy wszystkie premiery

Sądziłem, że całość wypadnie dość blado pod tym względem, ale w scenariuszu nie starano się upchać zbyt dużo powtarzających się wszędzie schematów dotyczących wideokonferencji na Zoomie czy Skypie - scenarzysta odrobił pracę domową i najwyraźniej był świadomy niechęci widzów do oglądania takich obrazków w co drugiej scenie. Nie oznacza to, że połączeń online całkowicie unikano - jest ich dokładnie tyle, ile być powinno i mają konkretne cele względem fabuły, więc nie przeszkadzają, a wręcz są wartością dodatnią i czymś czego przecież wcześniej tak często w filmach nie oglądaliśmy.

"Skazani na siebie" to dwugodzinna rozrywka na czas lockdownu

Co najważniejsze, film nie serwuje nam klasycznej historii o nagłej refleksji bohaterów, którzy z powodu ograniczonego kontaktu z resztą świata odnajdują prawdziwych siebie. Logika nakazałaby im bowiem ogarnięcie się i budowanie przyszłości na nowych warunkach, tymczasem fabuła zmierza w zupełnie innym kierunku. Film "Skazani na siebie" ma pewne wady, nie jest arcydziełem ani produkcją, do której będziemy regularnie wracać, ze względu na humor czy zgrabnie rozpisane dialogi.

Liga Sprawiedliwości Zacka Snydera w Polsce na HBO GO! Znamy datę premiery!

Reżyserujący go Doug Liman ma na swoim koncie zdecydowanie lepsze filmy ("Na skraju jutra", "Barry Seal: Król przemytu"), a pośpiech przy nakręceniu "Locked down" jest odczuwalny w trakcie seansu, ale w okresie, gdy w piątkowy wieczór nie wyjdziemy do knajpy i nie skorzystamy z innych rozrywek, seans na HBO GO nie będzie najgorszym pomysłem.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu