Internet

Administratorzy Silk Road mają... przegwizdane. Taki wyrok łamie życie

Jakub Szczęsny
35

Rodzina Rossa Ulbrichta w dalszym ciągu walczy o to, by ten mógł uzyskać według nich nieco bardziej sprawiedliwą, mniej brutalną karę. Przypomnijmy, założyciel Silk Road został skazany na podwójne dożywocie za ułatwianie handlu narkotykami za pomocą platformy internetowej. Okazuje się jednak, że to jeszcze nie koniec podobnych wyroków.

Gary Davis, Irlandczyk, który w 2013 roku przez kilka miesięcy był administratorem serwisu Silk Road (a wcześniej moderatorem - za obydwie piastowane funkcje otrzymywał pieniądze) przyznał się do zarzucanych mu czynów - w aktach znalazły się sformułowania dotyczące uczestnictwa w grupie przestępczej oraz ułatwianie dostępu do narkotyków za pomocą platformy internetowej. 2 lata temu Davis został ekstradowany z Irlandii do Stanów Zjednoczonych, w związku z toczącym się postępowaniem wobec założycieli oraz kierowników Silk Road. W tym momencie oskarżony żałuje, że nie walczył mocniej z wnioskami o ekstradycję - ma również ogromny żal do swojego kraju o to, że nie pomógł mu w tej sytuacji. W związku z zarzucanymi mu czynami, Davisowi grozi do 20 lat więzienia.

Nieludzkie traktowanie w więzieniu

W sierpniu 2016 roku, Davis i jego prawnicy utrzymywali, iż ich największa obawa dotyczy możliwości nieludzkiego traktowania w jednostkach penitencjarnych na terenie Stanów Zjednoczonych. Nikt jednak nie przychylił się do tych obaw i wymiar sprawiedliwości USA bezlitośnie podszedł do sprawy Davisa, podobnie jak i w przypadku Ulbrichta, który został skazany na podwójne dożywocie - nie może również ubiegać się o warunkowe zwolnienie.

Silk Road był największym serwisem - giełdą darknetu. Osadzona na serwerach pracujących w sieci Tor platforma pozwalała na wymienianie się nielegalnymi, prawdziwymi produktami oraz nierzadko także treściami pedofilskimi. Służby USA współpracowały z wieloma krajami nad zidentyfikowaniem konkretnych miejsc, w których utrzymywana jest ta strona oraz badały możliwość dotarcia do założycieli oraz administratorów. Największym sukcesem funkcjonariuszy w tej sprawie było oczywiście aresztowanie i skazanie Rossa Ulbrichta.

Silk Road na Antyweb. Sprawdź najlepsze teksty

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu