Mobile

Samsung, Qualcomm i MediaTek będą mieć poważnego rywala. Na rynku zamiesza Huawei

JS
Jakub Szczęsny
3

I właśnie dla takich nowinek kocham swoją pracę. Wielokrotnie podkreślałem na Antywebie, że konkurencja w każdym względzie jest zbawienna dla nas, konsumentów - nie tylko w zakresie nowych technologii. Cały czas walczący ze sobą producenci doprowadzają do tego, że ich produkty są jeszcze lepsze, a t...

I właśnie dla takich nowinek kocham swoją pracę. Wielokrotnie podkreślałem na Antywebie, że konkurencja w każdym względzie jest zbawienna dla nas, konsumentów - nie tylko w zakresie nowych technologii. Cały czas walczący ze sobą producenci doprowadzają do tego, że ich produkty są jeszcze lepsze, a także tańsze, niż gdyby daną częścią rynku rządził jeden, główny gracz. Huawei to już nie tylko producent smartfonów, modemów mobilnego Internetu, ale także chipsetów mobilnych.

Nowy Kirin pokazuje, że ambicje Huawei sięgają dalej, niż sądziłem

Wcześniej w Internecie pojawiały się już doniesienia o nowym Kirinie 950, który miał zadebiutować w trzecim lub czwartym kwartale tego roku. Podana została także jego bardzo skrócona specyfikacja, która obecnie została rozszerzona właściwie o wszystko, co chcielibyśmy wiedzieć o nowych chipsecie. I właśnie to, co zostało w niej podane pozwala mi sądzić, że Kirin 950 mocno namiesza. I bardzo bym chciał, by pojawił się on poza portfolio Huawei - Qualcomm ma wiele do udowodnienia po wpadce z Snapdragonem 810, MediaTek w swojej niszy będzie jeszcze długo niepokonany, a Samsung powinien dzięki temu dostać kopa do jeszcze bardziej wytężonej pracy, choć nie powiem - Exynos w Samsungu Galaxy S6 Edge to kawałek dobrego krzemu.

W świetle najnowszych doniesień wygląda na to, Kirin 950 zostanie wyposażony w oktet rdzeni, przy czym należy rozgraniczyć dwie grupy. Pierwszy kwartet w Kirinie będzie odpowiadać za nieco mniej wymagające zadania - na niego złożą się 4 rdzenie Cortex-A53. Jeśli trzeba będzie uruchomić większe pokłady mocy obliczeniowej - do głosu dojdzie druga czwórka w Kirinie - rdzenie A72. Taki układ pozwoli na zaoszczędzenie energii, gdy smartfon będzie wymagać nieco mniejszej mocy, a także nie będzie powodów do zmartwień o to, że braknie nam wydajności w kluczowych momentach. Procesor będzie w stanie pracować z częstotliwością do 2,4 GHz, a grafiką zajmie się układ ARM Mali T880.

Co więcej, Kirin 950 zostanie wyposażony w koprocesor DSP - gratka dla "audiofilów". Tensilica Hi-Fi 4 będzie odpowiadać za to, by słuchanie muzyki w urządzeniu mobilnym wyposażonym w ten chipset było jak najbardziej komfortowe. Ponadto, obecne będzie wsparcie dla pamięci LPDDR4 w trybie Dual Channel, a także eMMC 5.1, dzięki czemu dostęp do danych będzie naprawdę szybki, co również przełoży się na dobrą wydajność.

Jeśli chodzi o funkcje fotograficzne - Kirin 950 obsłuży kamerę o matrycy do 42 megapikseli. Natomiast jeśli chodzi o łączność, uświadczymy całkiem standardowy zestaw obsługiwanych technologii - począwszy od LTE Cat 10, przez USB 3.0 aż do Bluetooth 4.2.

Wygląda zatem na to, że Huawei nie spuszcza z tonu i zaoferuje niedługo bardzo sensowne rozwiązanie dla najmocniejszych urządzeń na rynku. Jak wspomniałem wyżej - pytanie o dostępność układu zostaje otwarte. Bardzo chętnie zobaczyłbym go w innych produkcjach, niż te od Huawei. Oby tak się stało.

Grafika: 1, 2

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu