Procesory

Samsung przegrywa z kretesem. Produkcję procesorów przejmują Tajwańczycy

Mirosław Mazanec
Samsung przegrywa z kretesem. Produkcję procesorów przejmują Tajwańczycy
11

Jest szansa, że flagowe smartfony nie będą się tak przegrzewać. Wszystkie procesory jakie w nich znajdziemy będzie produkować tajwański TSMC.

Samsungowe Exynosy od zawsze cieszyły się złą sławą z powodu osiągania wysokich temperatur pod obciążeniem. Koreańczycy od jakiegoś czasu produkowali również chipy dla amerykańskiego Qualcomma i tu również okazało się, że ich problemem jest szybkie przegrzewanie się i spadek wydajności. Tak było w przypadku Snapdragona 888, 888+ oraz 8 Gen 1. Firma z USA zdecydowała się więc  przenieść wytwarzania procesorów na Tajwan, do fabryk TSMC.

Procesor ten sam, ale lepszy

Ten producent jest w stanie zapewnić wyższy „uzysk”, czyli liczbę sprawnych chipów spośród wszystkich wyprodukowanych. A jego procesory w lepszy sposób zarządzają energią i nie grzeją się tak jak te wyprodukowane przez Koreańczyków.

Pierwszym testem był Snapdragon 8 Gen 1+. Okazało się, że procesor ma lepszą wydajność procesora, wydajność energetyczną oraz nie osiąga tak wysokich temperatur.

Nie dziwi więc informacja, którą udostępnił znany leakster Digital Chat Station. Wg. jego źródeł najnowsze procesory firm Qualcomm ale również i MediaTek, będą produkowane przez TSMC.

Będą to odpowiednio: Qualcomm Snapdragon 8 Gen 2, MediaTek Dimensity 9100, Qualcomm Snapdragon 7 Gen 2 i MediaTek Dimensity 8200.

Zarówno Snapdragon 8 Gen 2, jak i Dimensity 9100 SoC mają być obecne w wielu flagowych modelach smartfonów, które zostaną zaprezentowane w najbliższym czasie. Jednym z pierwszych ma być Xiaomi 13 Ultra. Jego premiera ma się odbyć w listopadzie.

Snapdragon 7 Gen 2 i MediaTek Dimensity 8200 będą przeznaczone dla średniej półki.

Snap 7 Gen 2 ma być w zasadzie identyczny jak 7 Gen 1, bez żadnych ingerencji w układ rdzenia. Największą różnicą będzie zmiana producenta – z Samsunga na TSMC.

Nikt go nie chciał

Układ 7 Gen 1 cieszył się praktycznie zerową popularnością. Jak do tej pory jedynym producentem który zdecydował się na jego użycie było OPPO. Zastosowano go w modelu Reno 8 Pro, który jest dostępny wyłącznie w Chinach.

Co ciekawe, w średniej półce firmy nadal stosują Snapdragony 778G i 778G+, które wyprodukowane są w starszym, 6 a nie 4 nm procesie technologicznym. Jednak odpowiada za nie TSMC a nie Samsung i być może to jest decydującym czynnikiem.

Nothing Phone (1) to jeden z najnowszych smartfonów z procesorem 778G+

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news