WiFi razy cztery
Podstawowym parametrem jest naturalnie szybkość pobierania danych. Ta względem poprzedniczek generacji wzrosła aż czterokrotnie, co robi wrażenie – Huawei uzyskał w warunkach laboratoryjnych wynik 10,53 Gbps. Jednak w przypadku WiFi 802.11 ax chodzi o coś więcej niż tylko o prędkość.
Przede wszystkim sieć ta została stworzona pod kątem obsługi dużej liczby urządzeń, nie tylko smartfonów czy laptopów, ale również całego Internetu Rzeczy, który w znacznym stopniu obciążą całą infrastrukturę. Chodzi tu o powoli wchodzące do sprzedaży samochody autonomiczne, inteligentne głośniki, Smart TV i wiele, wiele więcej – kolejny etap komputeryzacji naszego życia jeszcze przed nami.
Zobacz też: jak zwiększyć zasięg WiFi?
Blisko debiutu w naszych domach
Organizacja WiFi Alliamce, zrzeszająca firmy zajmujące się tym zagadnieniem, podała, że debiutu komercyjnego należy spodziewać się w 2019 i wtedy też rozpocznie się intensywny proces wdrażania nowej generacji sieci. Jestem ciekaw, jak szybko WiFi 802.11 ax będzie wspierane przez same sprzęty. O ile w przypadku flagowych konstrukcji można być o to spokojnym, o tyle w modelach z niższej półki może to stać się znacznie później.
Kolejna sprawa to wymiana hotspotów. Myślę jednak, że tym razem proces modernizacji sieci w miejscach publicznych nastąpi stosunkowo szybko – w końcu wydajność sieci zwiększy się kilka razy i pozwoli na podłączenie się do niej większej liczby użytkowników. W połączeniu z nadchodzącym 5G, szykują się ciekawe lata dla całego sektora łączności.
źródło: The Verge
Więcej z kategorii Intel:
- Linus Torvalds kręci nożem wbitym w Intela...
- TSMC wyprodukuje dla Intela układy SoC z rodziny Atom i Xeon
- Schizofreniczna strategia Intela, chcą żebyśmy używali ich laptopów, ale o tym nie wiedzieli
- Intel Alder Lake w konfiguracji 8/24, Intel zwiększy liczbę wątków
- Intel chyba wreszcie czuje oddech AMD, Rocket Lake S wprowadzi spore zmiany