Motoryzacja

Samochód z dyskontu? Lidl wprowadza do oferty najem długoterminowy

Kamil Pieczonka
Samochód z dyskontu? Lidl wprowadza do oferty najem długoterminowy
26

Niemiecki Lidl uruchomił właśnie ofertę wynajmu długoterminowego samochodów Fiat 500. Wspólnie z firmą Vehiculum zaoferuje w pierwszej turze 1000 aut, które będzie można dowolnie skonfigurować i użytkować przez 2, 3 lub 4 lata za z góry ustaloną miesięczną stawkę. Jak przystało na dyskont, jest ona bardzo atrakcyjna.

Samochód z dyskontu? Czemu nie.

Oferta przygotowana przez Lidla wygląda na pierwszy rzut oka całkiem atrakcyjnie. Jest to nic innego jak najem długoterminowy oferowany osobom fizycznym. Nie jest to też żadna nowość na światową skalę, bo już od kilku lat w Polsce wielu importerów aut oferuje podobne usługi za pośrednictwem swoich punktów dealerskich. Propozycja Lidla jest jednak całkiem atrakcyjna pod względem kosztów, w najtańszej opcji miesięczna opłata za korzystanie z Fiata 500 wyniesie tylko 89 euro.

W pierwszej partii do użytkowników ma trafić 1000 samochodów, które będzie można zamawiać do końca kwietnia. Całą procedurę można przejść w zaledwie 15 minut, a wszystko odbywa się za pośrednictwem strony internetowej lidl-autos.de. To tam możemy wybrać jeden z 4 dostępnych kolorów, długość umowy (od 2 do 4 lat), przewidywany średni roczny przebieg (10 lub 15 tys. km) oraz miejsce odbioru auta (Berlin, Erfurt, Hall). Za dodatkowe około 64-68 euro miesięcznie dostajemy jeszcze ubezpieczenie i pakiet serwisowy, a za 6,3-12,4 euro Lidl dorzuci zimowe opony (cena zależna jest od długości wynajmu). W sumie w najgorszym wypadku przy wynajmie na 2 lata i z limitem 15 000 km miesięczny koszt wyniesie około 183 euro, czyli niespełna 800 PLN.

Samochód, który oferuje Lidl to typowo miejskie auto, rozmiarami nie robi wrażenia, ale nie jest to też tzw. golas. W pakiecie dostajemy silnik 1.2 o mocy 69 KM, klimatyzację, zestaw głośnomówiący, czujniki parkowania z tyłu, dotykowy ekran systemu inforozrywki o przekątnej 5 cali oraz piętnastocalowe felgi aluminiowe. Podobnie wyposażony Fiat 500 od polskiego dealera kosztuje 47 200 PLN (według cennika). Jak łatwo policzyć, bez kosztów ubezpieczenia i serwisu, klient Lidla przez 4 lata zapłaci około 18 000 PLN, więc jest to całkiem niezła oferta.

Czy najem długoterminowy się opłaca?

Najem długoterminowy to usługa, która powinna być coraz popularniejsza w przyszłości. Obecnie na świecie panuje tendencja opłat abonamentowych za różne usługi, począwszy od serwisów wideo, poprzez oprogramowanie dla komputerów, a skończywszy na wszelkiego rodzaju sprzęcie. W przypadku przedsiębiorców leasing, który działa na podobnej zasadzie jest znacznie popularniejszy, bo niesie ze sobą dodatkowe korzyści podatkowe. Najem dla osób fizycznych takich korzyści nie da, ale jeśli nie chcecie się martwić o wysokie ubezpieczenie czy serwisowanie auta, to może to być ciekawa propozycja.

Nadal jednak w większości przypadków zakup za gotówkę będzie korzystniejszy, nawet po uwzględnieniu spadku wartości auta. Jest to jednak dobra alternatywa dla kredytów samochodowych, szczególnie jeśli nie lubicie jeździć tym samym autem przez 5 i więcej lat. W idealnym przypadku w ramach abonamentu spłacamy właśnie spadek wartości samochodu plus ewentualne koszty ubezpieczenie. W praktyce jednak importerzy doliczają też swoją marżę, która mocno wpływa na konkurencyjność takiej oferty. Doskonale widać to na powyższym przykładzie Lidla.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu