Poradniki

Leasing na samochód - co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji?

Redakcja Antyweb
Leasing na samochód - co warto wiedzieć przed podjęciem decyzji?
23

Samochód często jest niezbędny w działalności gospodarczej. Osoby, które nie posiadają wystarczającej ilości gotówki lub wolą ją zainwestować, mają szansę skorzystać z wielu form finansowania pojazdów takich jak leasing operacyjny i finansowy, najem długoterminowy czy kredyt. W artykule omówię kwestie rozliczeń podatku dochodowego i VAT w leasingu operacyjnym, cieszącym się dużą popularnością wśród polskich przedsiębiorców. Sprzedając pojazd niedługo po jego wykupieniu mamy szansę zaoszczędzenia na podatkach - sprawdź jakie warunki trzeba spełnić.

Autorką wpisu jest Karolina Szopa, Doradca ds. księgowości w infakt.pl.

Jak rozliczać pojazd w leasingu operacyjnym?

Jakiś czas temu przybliżaliśmy temat kosztów firmowych związanych z transportem. Dziś skupię się na kwestii leasingu operacyjnego. Leasing operacyjny wiąże się ze stosunkowo niskimi opłatami miesięcznymi oraz niewielką ceną wykupu. Opłata wstępna oraz raty leasingowe stanowią koszty uzyskania przychodów. Księgujemy je na podstawie faktur wystawianych przez firmę leasingową.

Samochód użytkowany w ramach leasingu operacyjnego nie jest własnością przedsiębiorcy, pozostaje w posiadaniu leasingodawcy, aż do momentu wykupienia pojazdu. Dopiero po dokonaniu wykupu leasingobiorca może ująć pojazd w ewidencji środków trwałych, gdyż wtedy staje się on jego własnością. W takim wypadku odpisy amortyzacyjne naliczamy od wartości wykupu.

O tym jak dobrze rozliczać samochód w działalności gospodarczej podpowiada też doradca podatkowy w poniższym materiale Q&A:

Wykup na osobę prywatną czy na firmę?

W przypadku pojazdu, który planujemy sprzedać w najbliższym czasie warto rozważyć możliwość dokonania wykupu na dane prywatne (oczywiście pod warunkiem, że podpisana umowa nie wyklucza takiej opcji) i nie wprowadzanie go do ewidencji środków trwałych. Jeżeli sprzedaż leasingowanego wcześniej samochodu ma miejsce po upływie 6 miesięcy od momentu dokonania wykupu to nie powstaje konieczność wykazania przychodu z tytułu prowadzonej firmy. Przy sprzedaży samochodu, który nie został wprowadzony do ewidencji środków trwałych nie trzeba naliczać podatku VAT.

Przedsiębiorca użytkujący pojazd w ramach leasingu operacyjnego może zdecydować, że po dokonaniu wykupu chce w dalszym ciągu korzystać z niego w celach firmowych. Trzeba jednak mieć na uwadze, że sprzedając samochód, który widniał w ewidencji środków trwałych, należy wykazać przychód z tytułu działalności. Zwolnienie z tego obowiązku następuje dopiero po upływie 6 lat od momentu wycofania samochodu z majątku firmowego. Aby przekazać środek trwały na cele prywatne należy sporządzić odpowiednie oświadczenie.

Przy okazji, jeśli zastanawiacie się co jest korzystniejsze leasing operacyjny czy najem długoterminowy, zobaczcie porównanie i wyliczenia na przykładzie konkretnych ofert rynkowych.

Czy można odliczyć VAT od kosztów związanych z pojazdem?

Podatek VAT od kosztów leasingu i wszelkich wydatków związanych z pojazdem (paliwo, koszty eksploatacyjne) odliczamy na bieżąco, jednak w zależności od zadeklarowanego rodzaju dysponowania możemy odliczyć 50% lub 100% tego podatku.

W przypadku używania pojazdu zarówno w celach prywatnych jak i firmowych (rodzaj dysponowania mieszany), przedsiębiorca ma prawo odliczyć tylko połowę podatku VAT. Nieodliczona część VAT wraz z kwotą netto ujmowana jest jako koszt uzyskania przychodów.

Możliwość odliczenia 100% VAT pojawia się dopiero wtedy, gdy zdecydujemy się zadeklarować firmowy rodzaj dysponowania pojazdu, w takim wypadku nie może zachodzić nawet potencjalne użycie tego pojazdu w celach prywatnych. Trzeba również spełnić szereg dodatkowych formalności, takich jak zgłoszenie pojazdu na druku VAT-26, sporządzenie regulaminu użytkowania samochodu i regularne prowadzenie kilometrówki dla celów VAT.

Jeśli macie jakiekolwiek pytania związane z rozliczaniem samochodu w działalności, z leasingiem – zapraszam do komentowania.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu