Telewizja

Już nie tylko dekoder będzie tańszy. Rząd dopłaci do zakupu telewizora 250 zł

PK
Piotr Kurek
13

250 zł na telewizor i 100 zł na dekoder. Rząd rozszerza program dofinansowania zakupu sprzętu do odbioru cyfrowej telewizji

Pod koniec ubiegłego roku informowaliśmy, że rząd przygotowuje jednorazowe świadczenie na zakup sprzętu do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej. Dofinansowanie miało być jednorazowe, w wysokości do 100 zł i przeznaczone na zakup dekodera do odbioru telewizji. Ma to związek z wprowadzanymi w Polsce, oraz w krajach UE, zmianami w nadawaniu sygnału. Po 27 czerwca 2022 dostępne będą tylko kanały w standardzie DVB-T2/HEVC. Jeśli nie posiadacie odpowiedniego telewizora lub dekodera, możecie stracić dostęp do telewizji.

Rada Ministrów podaje, że przyjęła "nowelizację ustawy o wsparciu gospodarstw domowych w ponoszeniu kosztów związanych ze zmianą standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej". Nowelizacja jest odpowiedzią na głosy ekspertów wskazujących, że kwota świadczenia na zakup telewizora jest niewystarczająca. W związku z tym postanowiono wprowadzić dwa rodzaje dofinansowania - 250 zł dla telewizorów oraz 100 zł dla dekoderów.

Każde gospodarstwo domowe, które potrzebuje wsparcia w zakresie przystosowania do zmiany standardu, otrzyma je. Nasza propozycja to nie świadczenie socjalne, a uczciwa rekompensata za utratę możliwości korzystania z zakupionego sprzętu. Chcemy zrekompensować wydatek tym, którzy dalej chcą odbierać bezpłatną naziemną telewizję cyfrową.

- zapewnia Janusz Cieszyński, Sekretarza Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

250 zł na telewizor i 100 zł na dekoder. Program dofinansowania zakupu sprzętu do odbioru cyfrowej telewizji

Dofinansowanie na zakup telewizora lub dekodera do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej będzie przysługiwało na wniosek jednej osobie w ramach gospodarstwa domowego i będzie jednorazowe. Wniosek o uzyskanie świadczenia będzie można składać elektronicznie. Posłuży do tego platforma gov.pl. Osoby, które wolą bardziej tradycyjne załatwianie spraw, będą mogły złożyć wniosek za pośrednictwem Poczty Polskiej. W odpowiedzi przekazany zostanie specjalny kod uprawniający do otrzymania zniżki w sklepach stacjonarnych, internetowych oraz na platformach sprzedażowych. KPRM informuje, że do tej pory ponad 150 przedsiębiorców dołączyło do programu dofinansowania. Którzy konkretni? Lista zostanie opublikowana z chwilą uruchomienia programu. Z jednorazowego dofinansowania będzie można skorzystać do końca 2022 r.

Obrazek wyróżniający: Unsplash

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

news