Telewizja

Rząd dopłaci 100 zł na zakup dekodera naziemnej telewizji cyfrowej

Piotr Kurek
Rząd dopłaci 100 zł na zakup dekodera naziemnej telewizji cyfrowej
30

Rząd przygotowuje jednorazowe świadczenie na zakup sprzętu do odbioru cyfrowej telewizji naziemnej. Po 27 czerwca 2022 w Polsce dostępne będą tylko kanały w standardzie DVB-T2/HEVC. Jeśli nie posiadacie odpowiedniego telewizora lub dekodera stracicie dostęp do telewizji.

Już w przyszłym roku, podobnie jak w innych krajach UE, wprowadzone zostają nowe standardy nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. DVB-T/MPEG-4 zostaje zastąpiony bardziej efektywnym DVB-T2/HEVC. Nowy system umożliwia m.in odbioór większej liczby programów telewizyjnych w lepszej jakości obrazu (HD/UHD).

W Polsce wdrożenie nowego standardu odbędzie się etapowo:

  • etap 1: od 28 marca 2022 r. – województwa dolnośląskie i lubuskie.
  • etap 2: od 25 kwietnia 2022 r. - województwa kujawsko-pomorskie, pomorskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie.
  • etap 3: od 23 maja 2022 r. – województwa lubelskie, łódzkie, małopolskie, opolskie, podkarpackie, śląskie, świętokrzyskie.
  • etap 4: od 27 czerwca 2022 r. - województwa lubelskie, mazowieckie, podlaskim, warmińsko-mazurskie.

Zmiana rozdysponowania częstotliwości to duże wpływy do budżetu państwa - na poziomie 1 242 mln - 1 624 mln zł. Część z tych środków chcemy przekazać na wsparcie gospodarstw domowych. Każde gospodarstwo domowe, które potrzebuje wsparcia w zakresie przystosowania do zmiany standardu, otrzyma je - w formie świadczenia o wartości do 100 zł na zakup dekodera.

– mówi minister Janusz Cieszyński, sekretarz stanu ds. cyfryzacji w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Z badań wynika, że 2,27 mln gospodarstw nie jest jeszcze przystosowana do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Przed wprowadzeniem zmian i nowego standardu, warto sprawdzić czy jesteście na to gotowi. Po 27 czerwca 2022 w Polsce dostępne będą tylko kanały w standardzie DVB-T2/HEVC. Jeśli nie posiadacie odpowiedniego telewizora lub dekodera, to w przyszłym roku będziecie mogli skorzystać ze wsparcia finansowego, jakie chce zaoferować rząd.

Jednorazowe świadczenie na dekoder naziemnej telewizji cyfrowej

Prace nad ustawą o jednorazowym świadczeniu jeszcze trwają. Kancelaria Prezesa Rady Ministrów podaje jednak, że składanie wniosków ma być szybkie i proste. Do wyboru będzie kilka opcji - elektroniczny formularz, tradycyjny wniosek, oraz możliwość wnioskowania przez pełnomocnika. Może nim być członek rodziny lub domownik. Po złożeniu i pozytywnym rozpatrzeniu wniosku, wystawiany będzie dokument potwierdzający przyznanie świadczenia na zakup dekodera. Wraz z nim będzie trzeba się udać do jednego ze sklepów RTV, które zgłoszą się do udziału w programie. Na chwilę obecną nie ma informacji, które sklepy będą brały w nim udział. Dofinansowanie będzie jednorazowe, w wysokości do 100 zł. Świadczenie można będzie uzyskać do końca 2022 r.

Dofinansowaniem objęty będzie zakup dekodera zgodnego z zapisami rozporządzenia w sprawie wymagań technicznych i eksploatacyjnych dla odbiorników cyfrowych, czyli takiego, który umożliwia poprawny odbiór sygnału telewizyjnego w nowym standardzie.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu