Android

Remix OS, desktopowy Android na nowych urządzeniach. W projekt angażuje się Acer

Tomasz Popielarczyk
Remix OS, desktopowy Android na nowych urządzeniach. W projekt angażuje się Acer
17

O Remix OS, mocno zmodyfikowanym od strony wizualnej Androidzie pisaliśmy już kilkukrotnie. Nadchodzą nowe urządzenia, które będą pracowały pod jego kontrolą - w tym jedno od Acera.

RemixOS nie jest już tylko ciekawostką. To faktycznie istniejący i działający system operacyjny, który możemy znaleźć już na pierwszych urządzeniach. Twórcy zebrali 210 tys. dolarów na realizację swojego projektu na Kickstarterze, efektem czego jest Remix Ultratablet dostępny od jakiegoś czasu w sprzedaży. Za 90 dolarów możemy też mieć miniPC bazujący na tym samym systemie operacyjnym. Najwyraźniej produkty spotkały się z zadowalającym zainteresowaniem, bo przygotowywane są już ich nowe wersje. Co więcej, w projekt zaangażował się Acer, który będzie strategicznym partnerem Jide.

Tablet Remix Pro wydaje się być bezpośrednią odpowiedzią na obecne trendy w tym segmencie. 12-calowy wyświetlacz o rozdzielczości  2160 x 1440 px, Snapdragon 652, 3 GB RAM i 32 GB pamięci zewnętrznej (rozszerzalnej za pomocą MicroSD) to dość przeciętne parametry, a więc cena urządzenia nie powinna przerażać. Producent ma też zastosować tutaj akumulator 9000 mAh id wa aparaty: 8 oraz 5 Mpix. Cała konstrukcja będzie mierzyć jedynie 6,9 mm i będzie sprzedawana wraz z dedykowaną klawiaturą pełniącą funkcję etui.

Nowy miniPC z Remix OS ma bazować na chipie Rockchip 2268 z 1 lub 2 GB RAM oraz 8 lub 16 GB pamięci wewnętrznej. Podstawowy zestaw złącz i modułów łączności ma dopełniać obsługa ekranów w rozdzielczości 4K@60fps. Jide podkreśla, że urządzenie będzie w pierwszej kolejności oferowane producentom, a więc na rynku może się pojawić w lekko zmodyfikowanych wersjach pod różnymi markami. Cóż, chyba nikogo to nie dziwi. Z drugiej strony sprowadza to sprzęt do poziomu typowego b-brandu.

Szczególnie ciekawie zapowiada się propozycja Acera. Tajwańczycy planują bowiem sprzedaż laptopa napędzanego Remix OS. Ma to być niedrogi sprzęt z matrycą 11,6 cala (1366 x 768 px) napędzany procesorem Intel Celeron z czterema rdzeniami o taktowaniu 1,6 GHz, 4 GB RAM oraz dyskiem 500 GB. Wygląda to zatem trochę jak po prostu alternatywa dla Chromebooków.

A to ciągle nie wszystko, bo RemixOS ma również wykorzystać AOC w produkcji komputerów All-In-One. Pierwsze zapowiedzi pojawiły się już w maju br. Teraz wiemy już, że będą to wersje z ekranami 22", 24" oraz 32"  (Full HD). Każda z nich będzie wyposażona w SoC Amlogic s905, 2 GB RAM oraz 16 GB or 64 GB pamięci wewnętrznej.

Wszystkie zapowiedziane urządzenia mają pracować pod kontrolą RemixOS w wersji 3.0 bazującym na Androidzie Marshmallow. Niestety, wszystkie też są przeznaczone aktualnie na rynek chiński i nie wiemy, jak sytuacja się zmieni w przyszłości. To oznacza, że nie uświadczymy tutaj dostępu do sklepu i usług Google Play - te mogą być wgrane ręcznie przez użytkowników już po zakupie sprzętu. Prawdopodobnie prędzej czy później ulegnie to zmianie, ale producent póki co nie ujawnia szczegółów.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu