Rozmowy, nawigacja, multimedia - jest tyle powodów, by nasz smartfon był równie pomocny podczas prowadzenia auta, co w innych sytuacjach. Niestety, wiele osób wciąż nawet nie podejmuje próby bezpiecznego korzystania ze smartfona w takich okolicznościach, a powinny. Właśnie dlatego Android Auto, jako aplikacja, to taki dobry pomysł Jak sprawdza się w praktyce?
Jeśli Android Auto uważacie za platformę dostępną tylko w konkretnych modelach aut i akcesoriach, to częściowo macie rację. Do niedawna tak właśnie było. Można tylko spekulować na temat przyczyny podjętej przez Google decyzji o udostępnieniu jej w postaci aplikacji dla smartfonów. Podejrzewam, że samochodową wersję Androida wybierała wciąż zbyt mała liczba producentów aut i sprzętu, co przekładało się na stosunkowo niską popularność platformy. To, o czym mówiło się podczas Google I/O całkiem niedawno stało się faktem - Android Auto to dziś także aplikacja dla każdego (kierowcy).
Co zyskujemy?
Zasady działania Android Auto są bardzo proste. Interfejs musi być jak najlepiej czytelny, co osiągnięto poprzez zwiększenie rozmiarów jego elementów oraz tekstu, a także zminimalizowanie liczby wyświetlanych treści. Aplikację można potraktować jako nakładkę na typowego Androida - uruchamiając ją niejako przełączamy telefon w tryb samochodowy, a wtedy przejmuje ona wszystkie obowiązki i pozwala na pozostawienie ekranu zawsze włączonego.
Ekran główny (dashboard) można więc porównać do widoku Google Now z okolicznościowym, bo zależnym od danej pory dnia, tłem - w obydwu przypadkach wszystkie istotne dla nas informacje są przedstawiane w formie kart. Za ich pomocą mogą być przedstawione: status nawigacji, podgląd odtwarzacza multimediów oraz takie zdarzenia jak nieodebrane połączenia i przychodzące wiadomości. Ze względu na to z Android Auto wygodniej korzysta się, gdy ekran ustawiony jest w orientacji pionowej. Jeżeli natomiast stwierdzicie, że takie ustawienie Wam nie odpowiada, bez przeszkód będziecie mogli obrócić telefon - interfejs podąży za zmianą orientacji urządzenia. Wtedy znajdujące się u dołu ekranu przyciski nawigacyjne, charakterystyczne dla Android Auto skróty do ekranu głównego, nawigacji, telefonu i multimediów, znajdą się przy prawej krawędzi wyświetlacza.
Sprawdź też: Android Auto - jak włączyć
Posłuchaj SMS-ów i szybko odpowiedz
Ograniczenie przychodzących powiadomień to jedno, a dostosowanie ich do wyświetlania dla kierowcy to drugie. Domyślnie Android Auto (wersja samochodowa) blokuje wszystkie inne (czytaj: mniej istotne?) notyfikacje, dając nam dostęp jedynie do tych pochodzących z aplikacji SMS i telefonu. W przypadku aplikacji sytuacja ulega zmianie - komunikatory, na przykład, również mogą powiadomić nas o nowych wiadomościach.
Ale to nie zwiększenie rozmiaru tekstu okazuje się najważniejsze, a funkcja odczytywania treści wiadomości na głos. Jednym tapnięciem możemy uruchomić wbudowany w system syntezator mowy, by ją usłyszeć. Niestety, nie udało mi się zmusić aplikacji do wykonania tej samej czynności po wydaniu jej komendy głosowej, podobnie jak i do rozpoczęcia dyktowania odpowiedzi. Byłoby fantastyczne rozwiązanie, pozwalające nie odrywać oczu z drogi, lecz najwyraźniej wsparcie dla języka polskiego nie jest jeszcze dostępne (do tej kwestii powrócimy).
Na całe szczęście nic nie przeszkodzi nam w odesłaniu wcześniej przygotowanej, uniwersalnej odpowiedzi - dotykając ekranu tylko raz możemy powiadomić innych, że prowadzimy auto i skontaktujemy się z nimi później.
Mapy i multimedia
Wykonywanie tych oraz innych czynności, jak uruchamianie nawigacji czy wybieranie aplikacji od multimediów, jest bardzo proste i superkomfortowe. Sam ekran z mapami możemy włączyć w trybie bez nawigacji, co może okazać się pomocne przy podróżowaniu znanymi drogami, gdy nam potrzebne będą tylko informacje o natężeniu ruchu. Mapy Google wewnątrz Android Auto to dokładnie ta sama aplikacja, co mnie odrobinę rozczarowało, ponieważ nie wszystkie widoki są dostosowane do trybu samochodowego - jak chociażby opcja dodawania na trasie punktów pośrednich Liczyłem na nieco więcej. Nie zawiodła mnie obsługa samego telefonu i odtwarzacz - lista ostatnich rozmów oraz ekrany podczas połączenia są świetnie urządzone, podobnie jak ekran sterowania multimediami.
Spore możliwości personalizacji zachowania Android Auto oferują nam ustawienia. To właśnie tutaj zdefiniujemy treść szablonu odpowiedzi i aktywujemy automatyczne wyłączanie Wi-Fi podczas uruchamiania Android Auto. Nawet sama aplikacja może być samoczynnie aktywowana po wykryciu połączenia Bluetooth z naszym samochodem - wystarczy wskazać go na liście urządzeń. Jeśli chcemy, ekran może być przez cały czas aktywny, choć najbardziej rozsądnym wyborem wydaje się być pozostawienie go włączonego tylko wtedy, gdy podłączona jest ładowarka.
Android Auto w Polsce
Tak jak wcześniej wspomniałem, wygląda na to, że Android Auto nie jest i jeszcze przez jakiś czas nie będzie oficjalne dostępne w naszym kraju. Świadczy o tym nie tylko fakt braku możliwości zainstalowania aplikacji bezpośrednio z Google Play, ale przede wszystkim część interfejsu w języku angielskim. Mam tu na myśli boczne, rozwijane menu oraz opisywane powyżej ustawienia. Nie jest to coś, czego się spodziewałem i co mogłoby spowodować poważniejsze problemy użytkownikom, ale mam nadzieję, że wkrótce ulegnie zmianie.
Prowadzisz? Zainstaluj
Android Auto uruchamiam za każdym razem, gdy wiem, że będę prowadził nieco dłużej, powiedzmy od 10 minut w górę. Umieszczam wtedy smartfona w odpowiednim uchwycie i podłączam ładowarkę. Do wyłączenia Android Auto wymagane jest dodatkowe potwierdzenie, więc nie stanie się to przypadkowo. I bardzo dobrze, ponieważ od tych kilku dni, kiedy aplikacja gości na moim smartfonie, mając potrzebę z niego z niego skorzystać, mogę to zrobić szybciej i wygodniej, co oznacza, że bezpieczniej.
Czy i kiedy Apple zdecyduje się na podobny krok? Jak na razie nie pojawił się żadne informacje pozwalające spodziewać się premiery całkowicie mobilnej odsłony CarPlay, ale ruch Google na pewno nie został przez Apple niezauważony.
Aplikacja Android Auto zadziała na smartfonach z wersją systemu Android 5.0 i nowszymi.
Aktualizacja: obsługa komendy "OK Google" została wprowadzona do aplikacji.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu