Nauka

Rdza źródłem energii. To się nazywa ekologia

Albert Lewandowski
Rdza źródłem energii. To się nazywa ekologia
Reklama

Uniwersytety prowadzą cały czas zróżnicowane badania nad nowymi źródłami energii elektrycznej. Okazuje się, że nawet rdzę można wykorzystać w tym celu.

Skuteczny sposób na produkcję prądu

Najnowsze badania, które zostały przeprowadzone przez naukowców z California Institute of Technology (Caltech) oraz Northwestern University, udowadniają, że rdza i słona wodą mogą stać się elementami niezbędnymi do wytwarzania energii elektrycznej. Niewątpliwie to odkrycie może okazać się bardzo ważne. Co ciekawe, nie mówimy tu o reakcjach chemicznych.

Reklama

Mechanizm produkcji prądu jest skomplikowany: ujemne jony w słonej wodzie przyciągają elektrony żelaza z cienkich płytek pokrytych rdzą, a ruch wody powoduje przepływ ładunków. Prowadzi to do przepływu ładunku i wytworzenia energii elektrycznej. Sama produkcja cienkich warstw ze stopów żelaza z rdzą byłaby stosunkowo prosta, a i sama konstrukcja pozwalałaby na sporą skalowalność. Samo wykonanie rdzy, nawet na dużych powierzchniach, nie stanowiłoby wielkiego problemu.

Przeczytaj również: Ranking samochodów elektrycznych.

Jaką wydajność oferowałaby takie rozwiązanie? Badacze mówią, że płyta o powierzchni 10 metrów kwadratowych byłaby w stanie produkować kilka kilowatogodzin, co powinno wystarczyć dla przeciętnego domostwa. Niemniej jednak naukowcy są przekonani, że ich pomysł szybciej zostanie wdrożony w innych, mniejszych i mniej zasobożernych instalacjach.

Sprawdź też: Prąd na wagę złota.

Niewątpliwie takie pomysły i badania są bardzo praktyczne. Szczególnie w Polsce, w której produkcja energii oparta jest na węglu, będzie potrzebować pomysłowych i tanich we wdrożeniu rozwiązań, wspomagających moment transformacji energetycznej. Na pewno pomogłoby to także w odciążeniu samej sieci. Myślę, że w obliczu wzrostu energii za prąd sporo osób będzie rozglądało się po alternatywnych metodach na produkcję energii elektrycznej i takie instalacje mogą cieszyć się sporym zainteresowaniem.

Jestem ciekaw, kiedy metoda oparta na rdzy, trafi do szerokiego grona odbiorców.

Reklama

źródło: Popular Mechanics

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama