Google słynie już z celebracji najważniejszych dla nas wydarzeń, dlatego nikogo nie powinno dziwić, że z okazji 50. lecia lądowania na Księżycu doczekamy się tak ciekawych nowości.
Tego, że mija 50 lat od pamiętnej misji Apollo 11 nie da się nie zauważyć. W telewizji i w sieci aż kipi od materiałów nawiązujących do dokonania Armstronga, Aldrina i Collinsa oraz agencji NASA. By jeszcze bardziej przybliżyć nam to osiągnięcie Google przygotowało szereg atrakcji, które pozwolą jeszcze głębiej poznać przebieg misji, dokładnie przyjrzeć się modułom, z których korzystali astronauci oraz innym elementom wyposażenia, przewodniki NASA i dokładne dane z misji.
Apollo 11 - pierwsza polska recenzja. Epicki dokument o najważniejszej misji ludzkości
Wyjątkowe materiały w Google o misji Apollo 11 i nie tylko
Lista atrakcji oraz instrukcje jak do nich dotrzeć znajduje się poniżej:
- Pierwszym z dwóch przygotowanych z okazji kosmicznej rocznicy doświadczeń AR w wyszukiwarce - dzięki technologii rozszerzonej rzeczywistości (augmented reality) będzie można zobaczyć moduł dowodzenia Apollo 11 w 3D
- Po raz pierwszy będzie można doświadczyć artefaktów za pośrednictwem AR w wyszukiwarce. Jest to nowość ponieważ AR jest dostępne w wyszukiwaniu dopiero od maja.
- Moduł będzie można znaleźć w panelu wiedzy, który wyświetli się po prawej stronie w wyszukiwarce.
- Funkcje te będą początkowo dostępne dla zapytań anglojęzycznych. Aby móc doświadczyć AR w wyszukiwarce w Polsce, należy przełączyć język wyszukiwania na angielski.
- 20 nowych historii w wyszukiwarce, powstałych dzięki współpracy z Smithsonian National Air and Space Museum. Te specjalne materiały skupią się na dotychczas mniej znanych osobach i szczegółach misji na Księżyc.
- Projekt ten proponuje nowy sposób na poznanie najważniejszych historii kultury w wyszukiwarce, dzięki wykorzystaniu formatu AMP Stories - otwartej technologii internetowej do tworzenia wizualnych opowieści.
- Historie pojawiają się również w panelu wiedzy w wyszukiwarce, w taki sam sposób jak Oscary we wrześniu 2018 roku i będą dostępne dla zapytań anglojęzycznych. Aby móc się z nimi zapoznać należy przełączyć język wyszukiwania na angielski.
- 40 nowych eksponatów na temat misji Apollo 11 w Google Arts & Culture, przygotowanych we współpracy z 7 partnerami, takimi jak m.in. NASA czy Smithsonian National Air and Space Museum. Wśród eksponatów będzie można znaleźć m.in:
- Przewodnik NASA miesiąc po miesiącu (od stycznia do czerwca 1969 r.) opisujący to, w jaki sposób organizowano lot na Księżyc.
- Informację dlaczego astronauci przywieźli na księżyc odstraszającego rekina (wg materiałów National Air and Space Museum - NASM)
- Dane NASM na temat Neila Armstronga
- Udostępnione przez The Television Academy Foundation wywiady z twórcami telewizyjnymi, którzy relacjonowali to historyczne wydarzenie. W tym rozmowa ze słynnym Walterem Cronkitem
Tego typu projekty powodują, że potrafię rozmarzyć się na temat przyszłości serwowania tych najzwyklejszych informacji w nowoczesny sposób. Trójwymiarowe modele kapsuły czy rakiety, interaktywne wystawy czy multimedialne prezentacje to na pewno ciekawsza metoda przekazywania wiedzy. I choć nie jestem zwolennikiem tego na tyle, bym mógł napisać, że powinny one zastąpić klasyczne podręczniki i wpisy w encyklopedii, to dysponując takimi możliwościami, jakimi dysponujemy, cieszę się, że tak duże firmy jak Google starają się podejść do niektórych tematów w bardziej angażujący użytkownika sposób.
Budując bazę takich projektów, śmiem sądzić, że któregoś pięknego dnia będziemy dysponować sporą ilością multimedialnych i interaktywnych materiałów, które nie wciągną tylko młodych użytkowników, ale także tych odrobinę starszych - sam dziś przyglądając się kapsule z misji Apollo 11 cieszyłem się jak dziecko, mogąc jej niemal dotknąć. Takie drobiazgi mają spore znaczenie i mimo, że przeglądanie grafik i prezentacji na ekranie telefonu czy komputera nie zastąpi wizyty w muzeum, to im więcej tego typu treści, tym lepiej.
Misja Apollo 11 - chcecie wiedzieć więcej?
To nie wszystko, co możecie zrobić by poznać szczegóły misji. Wszystko dokładnie zostało przedstawione w dokumentach National Geographic, których emisja trwa na kanale. Jednym z nich jest Apollo 11: Droga na Księżyc, który jest blisko 2-godzinnym materiałem przedstawiającym kulisy misji z wykorzystaniem archiwalnych nagrań wideo oraz audio, co sprawia, że odnosi się wrażenie, jakby śledzenie misji odbywało się w czasie rzeczywistym.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu