E-sport

Pula nagród - 11,4 miliona dolarów. Takich pieniędzy w e-sporcie jeszcze nie było

Paweł Winiarski
Pula nagród - 11,4 miliona dolarów. Takich pieniędzy w e-sporcie jeszcze nie było
5

E-sport z każdym rokiem rośnie w siłę. Tegoroczny finał Intel Extreme Masters wgniótł nas w ziemię swoim rozmachem. Bite są też rekordy nagród przeznaczonych dla graczy. 11,4 miliona dolarów robi wrażenie. Valve ma rozmach? Niekonieznie - chodzi raczej o pomysłowy system tworzenia puli nagród w turn...

E-sport z każdym rokiem rośnie w siłę. Tegoroczny finał Intel Extreme Masters wgniótł nas w ziemię swoim rozmachem. Bite są też rekordy nagród przeznaczonych dla graczy. 11,4 miliona dolarów robi wrażenie. Valve ma rozmach? Niekonieznie - chodzi raczej o pomysłowy system tworzenia puli nagród w turnieju Dota 2.

Swoją liczącą 11,4 miliona dolarów pulą nagród, Dota 2 pobiła właśnie dotychczasowy rekord. Ubiegłoroczne The International miało dla graczy 10,9 miliona dolarów - może dodatkowe pół miliona nie robi już takiego wrażenia, ale finalna suma już tak. Szczególnie, że pula wciąż rośnie - Valve obstawia, że tegoroczne The International odda w ręce graczy aż 15 milionów dolarów.

Co ciekawe, samo Valve wrzuciło do tej puli z własnej kieszeni tylko 1,6 miliona, reszta pochodzi z pieniędzy pochodzących z zakupów specjalnej zawartości w samej grze. To pokazuje też jak dużą popularnością cieszy się MOBA od Valve - wiele osób podejrzewało, że gra zniknie w cieniu League of Legends, jak widać tak się jednak nie dzieje. Ciekawe co na to Blizzard, w końcu oni też wypuścili wreszcie finalną wersję swojej MOBY - sam się nią zainteresowałem. Głównie ze względu na przystępniejszy niż w LoLu i Docie 2 mechanizm rozgrywki. Wątpię jednak, by prostsza do opanowania gra (bardziej "noobowska" można powiedzieć) przyjęła się tak dobrze w e-sporcie. Oczywiście chciałbym się mylić.

Za sprawą takich sytuacji e-sport wchodzi na kolejny poziom. 9 milionów dolarów, czyli pula nagród na ubiegłorocznym turnieju golfowym Masters nie robi już wrażenia. Wciąż poza zasięgiem jest 40 milionów Wimbledonu i 358 milionów FIFA World Cup, ale mam wrażenie, że z roku na rok te różnice zaczną maleć.

grafika: 1, 2

Źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

steamdota 2