E-sport

Tego jeszcze w Polsce nie było! Szkoła średnia o profilu e-sportowym

PW
Paweł Winiarski
7

Profile czy szkoły e-sportowe nie są niczym nadzwyczajnym - szczególnie w Azji. W Polsce jednak nic takiego nie miało dotychczas miejsca. Wygląda na to, że technikum w Kędzierzynie-Koźlu przetrze szlaki. Uczniowie Kędzierzyńsko Kozielskiego ZSTiO obok uczenia się tego, jak tworzyć gry, będą trenować...

Profile czy szkoły e-sportowe nie są niczym nadzwyczajnym - szczególnie w Azji. W Polsce jednak nic takiego nie miało dotychczas miejsca. Wygląda na to, że technikum w Kędzierzynie-Koźlu przetrze szlaki. Uczniowie Kędzierzyńsko Kozielskiego ZSTiO obok uczenia się tego, jak tworzyć gry, będą trenować i reprezentować szkołę w rozgrywkach Counter-Strike: Global Offensive.

Rozwieję jednak od razu wątpliwości (i nadzieje) wszystkich osób, które myślą, że będą chodzić do technikum i od rana do popołudnia grać w gry, nie robiąc niczego innego. Nic z tych rzeczy. Klasa e-sportowa nie będzie klasą o profilu e-sportowym w dosłownym tego słowa znaczeniu. Będzie to klasa informatyczna o profilu „tworzenie gier i e-sport”. Uczniowie będą uczyć się w niej między innymi matematyki, grafiki, programowania itp. Poznają możliwości tworzenia gier, silnika source i pracy w Workshop. Na zajęciach poruszane będą również tematy silników gier (Unreal Engine, Unity 3D). Każdy absolwent otrzyma tytuł technika informatyka. Oczywiście nie ominie ich też klasyczna matura.

Counter-Strike: Global Offensive

No dobrze, to kiedy uczniowie będą grać? Niestety nie w godzinach lekcyjnych.

Klasa ma posiadać trzy 5-osobowe drużyny e-sportowe: "turniejową" + dwie drużyny rezerwy. Nabór oraz roszady w drużynach będą przeprowadzane na bieżąco przy uwzględnieniu aktualnej dyspozycji uczniów. W przypadku braku rokujących zawodników możliwe jest wyłonienie drużyn z całego kierunku przy uwzględnieniu klas starszych. Treningi oraz zajęcia teoretyczne e-sportowe odbędą się w ramach godzin dodatkowych. Zakładamy, że podczas naboru uda się stworzyć 30-osobową klasę, w której znajdzie się co najmniej 15 osób, które będą mogły stworzyć perspektywiczną i zgraną drużynę e-sportową.

Co jednak ciekawe, szkoła zapewni potrzebny do treningów sprzęt, sfinansuje wyjazdy na turnieje i noclegi, a także zapewni opiekę psychologa dla drużyny. Technikum liczy na nawiązanie współpracy z organizacjami e-sportowymi, by zawodnicy mogli trenować z najlepszymi. Chęć współpracy zgłosiły już niemieckie myRevenge oraz Polska Black Ravens, wszystko jest więc na dobrej drodze.

https://www.youtube.com/watch?v=MaID44wzcGs

Trzymam mocno kciuki, bo to pewien przełom zarówno w polskim e-sporcie jak i polskim szkolnictwie. Minie trochę czasu zanim dogonimy kraje azjatyckie, gdzie elektroniczny sport jest praktycznie sportem narodowym - ale bez podobnych jak ta inicjatyw, to nigdy nie nastąpi. Powodzenia!

grafika: 1, 2

źródło

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu