Gry

PlayStation VR2 z kluczową zmianą. Szkoda, że tak późno [AKTUALIZACJA]

Kacper Cembrowski
PlayStation VR2 z kluczową zmianą. Szkoda, że tak późno [AKTUALIZACJA]
2

PlayStation VR2 dostanie coś, czego bardzo temu sprzętowi brakowało. Szkoda, że tak późno.

PlayStation VR2 ma już ponad rok

Druga generacja gogli wirtualnej rzeczywistości od Sony zadebiutowała w lutym zeszłego roku. Od premiery minął więc już ponad rok i chociaż nie można tego produktu nazwać kompletną porażką, to ciężko nie odnieść wrażenia, że wszyscy liczyli na coś więcej. W swoim tekście Jest rewelacja, ale nie ma rewolucji. Recenzja PlayStation VR2 pisałem o kilku obawach względem tego sprzętu, lecz w ogólnym rozrachunku, z perspektywy dłuższego czasu, ma on dwa główne problemy: brak gier oraz brak integracji z PC.

W kwestii pierwszego zarzutu, to wszystko jest w rękach Sony, które nie wydaje się szczególnie zainteresowane PSVR2. Poza takimi grami jak Horizon: Call of the Mountain, Gran Turismo 7, Resident Evil 8 czy No Man’s Sky trudno jest znaleźć coś ciekawego, co jak na tyle miesięcy sprzętu na rynku jest po prostu smutnym wynikiem. W kwestii drugiego zarzutu, wkrótce ma się to zmienić.

PlayStation VR2 wreszcie zacznie działać z PC

W oficjalnym komunikacie firmy wcześniej w tym roku czytaliśmy:

Z przyjemnością informujemy, że obecnie testujemy możliwość korzystania z PS VR2 na komputerach PC, aby zaoferować jeszcze większą różnorodność gier oprócz tytułów PS VR2 dostępnych na PS5. Mamy nadzieję, że wsparcie to będzie dostępne w 2024 roku, więc bądź na bieżąco z kolejnymi aktualizacjami.

Teraz za to YouTuber Brad Lynch za pośrednictwem swojego konta na X (dawniej Twitter) donosi, że znalazł informację w RRA na temat oficjalnego adapter PC do PlayStation VR2, oficjalnie wyprodukowanego przez Sony Interactive Entertainment — i ma on aktualnie przechodzić proces certyfikacji. To świetna informacja, bo dzięki temu sprzęt ten staje się dużo bardziej zaawansowany, jednak obawiam się, że trochę już na to za późno. Sony w pewnym momencie wręcz wstrzymało produkcję PSVR2, żeby wysprzedać zaległe egzemplarze, więc zainteresowania ewidentnie nie ma. Taki ruch z pewnością ma to zmienić, ale czy ma to szanse na sukces?

Źródło: X (dawniej Twitter) / Brad Lynch

AKTUALIZACJA (03.06): Sony oficjalnie zapowiada datę premiery adaptera do PC dla PSVR2

Dziś na blogu PlayStation pojawiła się oficjalna informacja o tym, że gogle PlayStation VR2 będą działać z PC — i będzie to możliwe od 7 sierpnia. Jak możemy przeczytać w oficjalnym ogłoszeniu, na początek gracze będą musieli kupić adapter PC do PlayStation VR2, który będzie dostępny w cenie 59,99 USD (około 250 zł). Do tego potrzebny będzie także kabel DisplayPort (który trzeba kupić osobno) zgodnego z DisplayPort 1.4, a także konta Steam i — co logiczne — PC.

Konfiguracja jest prosta: wystarczy podłączyć PlayStation VR2 do komputera za pomocą adaptera PC PS VR2 i kabla DisplayPort 1.4. Następnie pobrać aplikacje PlayStation VR2 i SteamVR ze Steam. Umożliwi to skonfigurowanie PS VR2 na komputerze, dostosowanie ustawień i obszaru gry oraz rozpoczęcie kupowania i grania w gry w SteamVR. To sprawi, że przy pomocy PSVR2 będziemy mogli zagrać w takie gry jak Half-Life: Alyx, Fallout 4 VR czy War Thunder.

Źródło: PlayStation

PlayStation informuje jednak, że PSVR2 zaprojektowano od podstaw specjalnie dla PS5, więc niektóre kluczowe funkcje, takie jak HDR, śledzenie wzroku, adaptacyjne triggery i haptyczne wibracje nie są dostępne podczas gry na komputerze. Obsługiwane są jednak inne funkcje PSVR2 zapewniające wysoką wierność i immersję sensoryczną, w tym obraz w rozdzielczości 4K (2000 × 2040 na oko), pole widzenia 110 stopni, wykrywanie dotyku palcem czy dźwięk 3D w obsługiwanych grach.

Źródło: PlayStation

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu