Konsole

Sony oficjalnie zapowiada zamknięcie PS Store na PlayStation 3, PSP i PS Vita. Przede mną ogromne zakupy

Konrad Kozłowski
Sony oficjalnie zapowiada zamknięcie PS Store na PlayStation 3, PSP i PS Vita. Przede mną ogromne zakupy
37

Sony ma planować zamknięcie sklepów online dla PlayStation 3, PSP oraz PS Vita. Nie powinno to nikogo dziwić, bo są na rynku od kilkunastu lat, ale dla posiadaczy tych konsol nie są to dobre wieści. Wiem, bo jestem jednym z nich.

Akualizacja: Sony potwierdziło plany zamknięcia sklepów - przejdź na koniec wpisu.

Wieści o planowanym zamknięciu sklepu następują po wyłączeniu przeglądarkowego wersji PlayStation Network dla PS3, co przyjąłem z niezadowoleniem, bo robienie zakupów i przeglądanie (promocyjnych) ofert może odbywać się się już tylko na konsoli. Najwyraźniej Sony pragnie całkowicie skupić się i poświęcić swoje zasoby najnowszym konsolom, ponieważ dezaktywacja serwisu www była tylko przygrywką i Sony nie ma zamiaru dłużej inwestować w starzejące się platformy.

Sklep PS Store dla PS3, PSP i PS Vita może być wkrótce zamknięty

Jeśli wierzyć zapewnieniom serwisu The Gamer, to gracze będą mieli jeszcze trochę czasu na ewentualne nadrobienie zaległości w zakupach, bo dla PSP i PS3 wyłączone sklepy mają być 2 lipca, a dla PS Vity 27 sierpnia. Wciąż czekamy na oficjalne stanowisko Sony, ale najwyraźniej po tych terminach nie będzie już możliwe dokonywanie zakupów ani ich pobieranie, to samo tyczy się oferowanych online DLC do gier.

Jedyne w co gram na PS5 to produkcje z PS4

Wielu graczy znajdzie się więc w sytuacji bez wyjścia i nie zdziwiłbym się, gdyby na przestrzeni następnych miesięcy ruch i obroty PlayStation Network na PS3 znacząco wzrosły. Sam się do tego przyczynię i na nadchodzące tygodnie rozplanuję dokładny przegląd dostępnych gier w sklepie dla PS3, ze szczególnym uwzględnieniem tytułów wydanych tylko cyfrowo.

Jakie gry na PlayStation 3 warto kupić i nadrobić?

Wśród polecanych przez nas tytułów dla PS3, w które warto się wyposażyć póki sklep działa (w sporządzeniu listy pomógł Kamil Świtalski) na pewno znajdą się "Outland" oraz "Beyond Good and Evil HD". Wydane cyfrowo były też gry "Lara Croft and the Guardian of Light", "The Unfinished Swan", "Super Puzzle Fighter II Turbo", "Sound Shapes" oraz "Tokyo Jungle". Dobrze wspominanym też tytułem jest "Journey", które znajdziecie też na PS4.

Google Stadia to moja nowa ulubiona konsola. Tylko pozwólcie mi wytłumaczyć

Odrębną kategorię gier mogą stanowić klasyki z PS One, które trafiły do PS Store i są kompatybilne z PS3, PSP oraz PS Vita. Wśród nich jest sporo gier, w które część graczy będzie mogła zagrać tylko na jednej z wymienionych konsol, ponieważ alternatywą jest jedynie zakup jeszcze starszej konsoli oraz nabycie pożądanych gier w fizycznych wydaniach. A to może okazać się jeszcze trudniejsze i bardziej kosztowne, niż uzupełnienie cyfrowej biblioteki gier na PS3.

To naprawdę ostatnia szansa na zbudowanie biblioteczki gier dla PSP

Co ważne, jeśli wciąż korzystacie z PSP, to transfer gier z PS3 na mobilną konsolkę Sony jest jedynym wspieranym rozwiązaniem po tym, jak firma odcięła dostęp do PSN z poziomu PSP, a także za pośrednictwem programu Media Go dla PC. Zdecydowanie wskazane jest więc uzupełnienie biblioteki grami na PSP po brzegi, bo później w ogóle nie będzie to możliwe. Jeśli jesteście nostalgicznymi graczami i z sentymentem podchodzicie do starszych gier (jak ja do pierwszego Tomb Raidera, w którego pewnie nie zagram, ale lepiej mieć pobranego, niż nie mieć), to najbliższe miesiące zalecam spędzić właśnie nad uzupełnianiem cyfrowej biblioteczki.

Gry z Xboksa na komputerze dzięki nowej aplikacji Xbox z xCloud

Moja PSP 2004 wkrótce zapełni się grami

Dla wielu osób nadchodzące zmiany niewiele znaczą, bo część gier z PS3 trafiła na PS4 i to w zremasterowanej wersji, a w odwodzie pozostają także fizyczne wydania gier, które wciąż można kupić online albo w specjalnych punktach. Takie wersje to spora gratka dla fanów i kolekcjonerów, dlatego sam wyposażyłem się w kilka tytułów, które zdobią moją półkę ("Heavy Rain", "Beyond Two Souls", "The Last of Us"), ale ukrócenie dostępu do zasobów sklepu, gdzie znajduje się wiele perełek, które doczekałyby się naszej uwagi dopiero za jakiś czas będzie dość bolesne.

Najbliższe miesiące spędzę na kompletowaniu gier dla PS3, PSP i PS Vita

Przede mną tygodnie wzmożonego tworzenia listy gier, w które muszę się wyposażyć na wypadek, gdyby Sony faktycznie wyłączyło sklepy już w te wakacje. Największy problem stanowi dla mnie PS Vita, którą planowałem kupić dopiero za jakiś czas, a tego najwyraźniej jest coraz mniej, więc jeśli myślicie podobnie jak ja o nadrobieniu gier na tej konsoli, to czekają Was nie lada zakupy.

P.S. W świetle takich zapowiedzi brak dostępu do usługi PS Now z Polski staje się też jednocześnie coraz bardziej odczuwalny, bo platforma zapewnia dostęp m. in. do gier z PS3 na PC i Macu dzięki streamingowi.

Sony potwierdza plany zamknięcia PS Store dla PS3, PS Vita i PSP

Dotarł do nas oficjalny komunikat Sony mówiący o dacie zamknięcia sklepu PlayStation Store dla PlayStation 3, PlayStation Vita i PSP oraz o zasadach, na jakich się ono odbędzie. Komunikat znajdziecie poniżej:

2 lipca 2021 r. zamykamy PlayStation™Store na urządzeniach PlayStation®3, a 27 sierpnia 2021 r. na urządzeniach PlayStation®Vita. Dodatkowo, pozostała funkcjonalność zakupów dla PSP™ (PlayStation®Portable) również zostanie zakończona – 2 lipca 2021 r. Po dogłębnym przeanalizowaniu sytuacji zdecydowaliśmy się dokonać tych zmian, aby całość zasobów przekazać do PlayStation Store na PlayStation®4 i PlayStation®5 i tym samym jeszcze bardziej podwyższyć jakość świadczonych usług. Dziękujemy Wam za wsparcie na tych platformach przez wiele lat.

Niemożliwy będzie zakup zawartości cyfrowej na PS3, PS Vita i PSP, w tym gier i elementów wideo.

Niemożliwe będzie dokonywanie zakupów w grach na PS3, PS Vita i PSP.

Choć sklep PSP został już zamknięty w 2016 roku, pozostała funkcjonalność zakupów dla PSP (np. zakupy w grach) zostanie ostatecznie zakończona.

Co z już posiadaną zawartością?
• Wciąż można będzie pobierać zawartość, którą posiadasz na PS3, PS Vita i PSP, w tym gry i elementy wideo.
• Możesz pobrać posiadane elementy na PS3, PS Vita lub PSP, przechodząc do listy pobierania na odpowiednim urządzeniu.
• W przypadku zakupu pakietu wspólnego dla PS3/PS Vita i pobrania tylko wersji na PS3 lub tylko wersji na PS Vita, konieczne będzie pobranie drugiej wersji przed zamknięciem PlayStation™Store na odpowiednim urządzeniu.
• Posiadane elementy wideo będzie można przesyłać strumieniowo na PS3, PS4 lub PS5 poprzez aplikację Moje wideo albo na urządzeniach mobilnych poprzez aplikację PlayStation™Video.
• Wciąż możliwe będzie ponowne pobranie i gra w tytuły odebrane przez PlayStation®Plus, o ile tylko pozostajesz członkiem usługi.

A co z kuponami, środkami w portfelach i zawartością Cross-buy?
• Wciąż można będzie realizować kupony na gry i kupony PlayStation®Plus na urządzeniach PS3, PS Vita i PSP, nawet gdy funkcjonalność zakupów w PlayStation™Store na tych urządzeniach zostanie wyłączona.
• Niemożliwa będzie natomiast realizacja kuponów zasilających portfel PSN (np. kart podarunkowych) na urządzeniach PS3, PS Vita i PSP po tym, gdy funkcjonalność zakupów w PlayStation™Store na tych urządzeniach zostanie wyłączona.
• Twoje fundusze w portfelu PSN pozostaną na Twoim koncie PSN, ale będzie można ich użyć wyłącznie do zakupu produktów na PS4 i PS5 poprzez PlayStation™Store w sieci, PlayStation®App lub na konsolach PS4 i PS5.
• Wciąż będzie można kupować zawartość Cross-buy poprzez PlayStation™Store w sieci, PlayStation®App lub na konsolach PS4 i PS5. W taki sposób będzie można zyskać dostęp do wersji na PS4 i PS3/PS Vita/PSP.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu