Konsole

Takie dziwne akcesoria do PS5 znalazłem na Aliexpress

PW
Paweł Winiarski
5

Sony nie spieszy się z oficjalnymi akcesoriami do PlayStation 5. Nie znaczy to jednak, ze takich dodatków nie można kupić - wręcz przeciwnie, standardowo na Aliexpress da się znaleźć wszystko.

Jakiś czas temu przyglądałem się oficjalnym akcesoriom dedykowanym PlayStation 5. Sony błyskawicznie wypuściło własną ładowarkę do padów DualSense, bezprzewodowe słuchawki, kamerę oraz pilota multimedialnego. Jednocześnie firma zaprojektowała konsolę tak, by można było samodzielnie i bez problemu zmienić białe panele boczne. Jest to banalnie proste - wystarczy w odpowiedni sposób zsunąć je z jednostki centralnej. W ofercie firmy nie ma jednak oficjalnych zamienników w innym kolorze, a Sony sukcesywnie walczy z producentami nielicencjonowanych "boczków", choć popularne amerykańskie dBrand zamierza sprzedawać czarne panele i w ogóle nie boi się Sony.

Dziwne dodatki i akcesoria do PS5 na Aliexpress

Chińscy producenci sprzedający swoje towary na Aliexpress nigdy nie bali się pozwów i od lat wypuszczają własne, nielicencjonowane akcesoria do konsol. Z ciekawości zerknąłem jak to wygląda w przypadku PlayStation 5. Oczywiście dedykowanych konsoli produktów jest naprawdę sporo i część z nich ma sens, część jak zwykle nie.

W tym całym zamieszaniu wokół blokowania przez Sony ofert producentów nielicencjonowanych kolorowych paneli zupełnie zapomnieliśmy, że przecież Aliexpress może być zalane takimi produktami i faktycznie tak jest. Do wyboru, do koloru. Chcecie czerwoną konsolę? Nie ma problemu, niebieska, czarna, złota, srebrna, do wyboru - propozycji jest bardzo dużo.

Ale może chcecie też zapewnić swojej konsoli dodatkową ochronę, na przykład przed kurzem. Opcje są wtedy dwie. Możecie zainwestować w plastikowy "case", który jak rozumiem osłania w jakiś sposób wloty powietrza, a w zestawie znajdziecie również zaślepki do portów.

Na Aliexpress znajdziecie również wiele ofert na "osłonę przeciwpyłową" przypominającą nieco pokrowce na samochody. Są nawet specjalne wycięcia żeby przy każdym przykryciu nie trzeba było odłączać przewodów. Jeden z producentów poleca takie rozwiązanie jeśli nie chcecie by konsola była...pomalowana przez dzieci. Tylko pamiętajcie, żeby nie uruchamiać sprzętu kiedy pokrowiec jest założony.

A skoro o ochronie konsoli mowa, możecie też kupić plecaki dedykowane PlayStation 5. Jak rozumiem, są idealnie dopasowane do kształtu konsoli i pozwalają ją w wygodny i bezpieczny sposób przenosić z miejsca na miejsce.

 

W serwisie znajdziemy też różnego rodzaju podstawki pod konsolę i pady. Ta na przykład łączy ze sobą kilka produktów - stojak na pudełka z płytami z podstawką chłodzącą do konsoli i slotami na dwa pady, które po wpięciu od razu się ładują.

Z niezrozumiałych dla mnie przyczyn w chińskim serwisie można znaleźć wiele systemów chłodzących, takich, jak na przykład "Nowa wydajna gra chłodząca artefakt Radiator USB z 3 chłodzącymi wentylator chłodzący nadaje się do PS5 Console Host wentylator chłodnicy".

Nie wiem kto chciałby dokładać dodatkowe wentylatory do cichej konsoli. Fakt, z tyłu wypychane jest dużo ciepłego powietrza, ale oryginalny, zintegrowany system chłodzenia PS5 działa bardzo dobrze i jest wydajny. Nie wiem czy zaryzykowałbym podłączeniem tego typu sprzętu, który może tę cyrkulację zaburzać. Szczególnie, że w komentarzach pojawiają się opinie, że:

"nie pasuje idealnie i wiatrak jest bardzo głośny"

PlayStation 5 ma za mało wyjść na akcesoria? Da się to załatwić dodatkowym hubem USB, na Aliexpress znajdziecie nawet dopasowane panele z dodatkowymi portami. Da się za ich pomocą sprawdzić, że PS5 jest jeszcze brzydsze.

Brak dedykowanej kierownicy do PS5 nie jest problemem, bo na Aliexpress możecie znaleźć "profesjonalną kierownicę do gier dla PS5". To "uchwyt z uchwytem akcesoria do maszyn elektronicznych". Pamiętajcie tylko, że wpina się tam pada DualSense - kto wie, może kiedyś któraś nowa gra samochodowa będzie wspierać sterowanie z użyciem żyroskopu.

Dla mniej wymagających graczy, którzy nie uważają siebie za profesjonalnych kierowców przygotowano nieco mniejszy zestaw.

Najciekawszy okazuje się natomiast wąż do fajki wodnej od firmy Dobe. Game and Smoke pewnie nigdy nie będzie oficjalnym hasłem PlayStation, ale sami przyznajcie, że to dość zabawny pomysł.

Jak możecie się domyślić, jakość tego typu produktów - podobnie jak cena - jest raczej niska. Zdecydowaliście się kiedyś na zakup takich chińskich akcesoriów, czy raczej ich unikacie?

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu