Polska

Projekt e-Dowód w powijakach, będziemy oddawać 150 mln zł UE?

Grzegorz Ułan
Projekt e-Dowód w powijakach, będziemy oddawać 150 mln zł UE?
17

Pierwsze e-Dowody miały być wydawane Polakom, którym okres ważności dotychczasowego dowodu kończy się w I kwartale 2019 roku. To i tak był przesunięty termin z 2015 roku, a Wprost dotarł do audytu obecnych prac na projektem i nie wygląda to dobrze.

Harmonogramem prac dzieliłem się z Wami ponad rok temu, kiedy czuwała nad nim minister Anna Streżyńska, poniżej z rzut z oficjalnych materiałów Ministerstwa Cyfryzacji.


Problemem jest fakt, że różne instytucje zaangażowane w ten projekt mają różne harmonogramy, które nie korespondują ze sobą, powodując tylko zamieszanie i niedotrzymane terminy.

Jeszcze rok wcześniej, jak donosi Wprost podpisane zostało porozumienie ministerstwa cyfryzacji, spraw wewnętrznych i administracji oraz zdrowia w sprawie realizacji e-Dowodu, ale jak się okazuje z audytu, najważniejsza część tego porozumienia z przed 2 lat, czyli komitet sterujący i struktura projektowa powstała dopiero dwa miesiące temu. Więc dopiero teraz rozpoczynają się właściwe prace, a przypomnijmy, że początki projektu sięgają 10 lat wstecz.

Jakie były w ogóle założenia tego projektu?

Nowy elektroniczny dowód osobisty będzie w sposób jednoznaczny i niezaprzeczalny potwierdzał tożsamość obywatela, będzie też służył do uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej oraz do podpisywania dokumentów w cyfrowym świecie. Oprócz tego będzie posiadał aplikację ICAO (dokument podróży z cechą biometryczną „zdjęcie twarzy”) i pozwalał potwierdzać obecność w placówkach służby zdrowia.

Stąd i Ministerstwo Zdrowia zostało zaangażowane do tego projektu, okazuje się jednak, że jeśli tak dużo instytucji bierze w tym udział, ciężko będzie ocenić, gdzie tak naprawdę projekt ten aktualnie utknął, a z samego audytu ciężko nawet ocenić aktualny stan prac nad e-Dowodami.

Jeśli ten ostateczny termin nie zostanie dotrzymany, będziemy musieli zwrócić UE 150 mln zł (148,4 mln zł), które zostały już nam przekazane przez UE na realizację tego projektu.

Źródło. Wprost.
Photo: bzyxx/Depositphotos.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu