52

Jaki program do obsługi poczty e-mail wybrać

Obecnie chyba najbardziej popularnym sposobem na korzystanie ze skrzynki email jest webmail, ale są użytkownicy, którzy wolą jednak cały czas korzystać z natywnej aplikacji na desktopy. O wielu pisaliśmy na łamach Antyweb, postanowiłem je zebrać w jednym miejscu, będą to oczywiście aplikacje, które nie są domyślnie instalowane na Windowsie czy macOS, być może ktoś z Was zainteresuje się alternatywnymi możliwościami w tym zakresie.

Miesiąc temu dzieliłem się z Wami opisem zakładania konta email w popularnych serwisach webmail od Gmaila czy Outlooka i dwóch innych, mniejszych czy mniej znanych, a przez to pozwalających założyć jeszcze w miarę prosty adres. Osobny wpis poświęciłem zakładaniu skrzynki na Zoho Mail czy w końcu wspomnę poradnik do zakładania darmowej poczty we własnej domenie.

Teraz, jak już mamy założony swój adres email możemy przejść do przeglądu aplikacji do obsługi poczty email znanych i nadal działających, a więc takich, w których możemy cały czas liczyć na aktualizuje.

Klient poczty Thunderbird

Thunderbirda nie trzeba nikomu przedstawiać, to chyba najbardziej popularny klient poczty na desktopy i najbardziej oczywisty do zainstalowania na komputerze po formacie. Nie będę się więc nad nim rozpisywał. Pobrać go możecie pod tym adresem, dostępna jest wersja na Windowsa, macOS oraz Linuksa.

Dla tych, którzy lubią zmieniać domyślny wygląd Thunderbirda, jakiś czas temu przygotowałem poradnik jak zastosować w nim, całkiem ciekawy motyw Monterail.

Klient pocztowy Mailbird

Najwięcej miejsca, jeśli chodzi o klientów poczty poświęciliśmy aplikacji do obsługi poczty o nazwie  Mailbird (1,2,3,4,5).

To całkiem przyjemnie wyglądający program z wieloma opcjami konfiguracji, co prawda mocno ograniczonymi w darmowej wersji, ale podstawowe funkcje jak najbardziej są dostępne. Program dostępny jest do pobrania na Windowsa pod tym adresem.

Program pocztowy eM Client

Trochę mniej miejsca poświęciliśmy na innego klienta poczty eM Client, choć równie ciekawie wyglądającego i co więcej, oferującego szyfrowanie poczty PGP, jak z niego skorzystać opisałem Wam w osobnym podlinkowanym wpisie.

Jeśli chodzi o funkcjonalność, to eM Client przypomina najbardziej Thundrbirda. W komplecie mamy tu dostęp do kalendarza, zakładki z zadaniami czy do obsługi komunikatora. Program do pobrania jest na Windowsa, pod tym adresem.

Klient poczty email – Mailspring

Na koniec zostawiłem swojego faworyta, czyli Mailspring. To klient poczty, który przeszedł długą drogę, zaczęło się od całkiem dużego projektu pod nazwą Nylas N1, który zmienił się z czasem w Nylas Mail, by w końcu pójść w odstawkę. Twórcy postanowili skupić się na innych aspektach swojej działalności i zapowiedzieli koniec wsparcia i rozwijania samego klienta.

Na szczęście jeden członków zespołu postanowił uratować projekt i wskrzesił go pod nazwą Mailspring. Nie była to tylko zmiana nazwy i udostępnienie Nylas Mail pod innym adresem. Aplikacja została przebudowana od środka, naprawiając ułomności i niedociągnięcia, które zarzucano pierwotnemu projektowi. Zrezygnowano przy tym z silnika synchronizacji opartego na JavaScript i zastąpiono nowym, opartym na C++, działa to podobnie jak w przypadku klienta poczty Sparrow czy Airmail, dzięki temu przyspieszyli działanie Mailspring, który zaczął zużywać o 50% mniej pamięci RAM.

Mailspring dostępny jest na wszystkie platformy, czyli na Windowsa, macOS i Linuksa, możecie go pobrać pod tym adresem.

Jaki program wybrać? Jak już wspomniałem najlepszy wydaje mi się Mailspring, choć w darmowej wersji ma ograniczenie do kilku użyć w tygodniu funkcji takich jak snooze, przypomnienie o braku odpowiedzi czy wysyłka w terminie późniejszym. Niemniej nie każdy takich funkcji potrzebuje, a sama aplikacja działa nad wyraz szybko i sprawnie, ładnie i przejrzyście wygląda, co powinno spodobać się estetom, którzy preferują aplikacja zarówno funkcjonalne, jak i przyjemne dla oka.

Jeśli macie jakieś swoje propozycje, zostawcie je proszę w komentarzach, być może spodobają się niezdecydowanym Czytelnikom, którzy cały czas się zastanawiają jaki program do obsługi swojej poczty e-mail wybrać.

Photo: xload/Depositphotos.