Felietony

Powstaje smartfon dedykowany Facebookowi. Nie odniesie sukcesu, bo robi go HTC

Marcin Kamiński
Powstaje smartfon dedykowany Facebookowi. Nie odniesie sukcesu, bo robi go HTC
20

Plotki o telefonie skonstruowanym specjalnie pod kątem użytkowania na nim serwisu społecznościowego Facebook pierwszy raz pojawiły się w roku 2010. Wtedy to sam Mark Zuckerberg zdementował informacje, stanowczo twierdząc, że jego firma nie chce konkurować z Apple czy innymi producentami sprzętu. Pom...

Plotki o telefonie skonstruowanym specjalnie pod kątem użytkowania na nim serwisu społecznościowego Facebook pierwszy raz pojawiły się w roku 2010. Wtedy to sam Mark Zuckerberg zdementował informacje, stanowczo twierdząc, że jego firma nie chce konkurować z Apple czy innymi producentami sprzętu. Pomysł na stworzenie Facebokowego telefonu wraca jednak jak bumerang. Teraz, w roku 2012, wiemy już oficjalnie, że projektowany jest smartfon mający służyć głównie do obsługi serwisu społecznościowego. Niestety, nie odniesie on według mnie sukcesu. Dlaczego? Bo tworzony jest w kooperacji z HTC...

Facebook wraz z firmą HTC zapowiedziały oficjalnie, iż pracują nad telefonem komórkowym, który posiadać będzie zintegrowane wszystkie podstawowe opcje popularnego serwisu społecznościowego. Oznacza to, że aktualizacja statusów czy publikacja zdjęć mają być uproszczone aż do bólu. Niestety, z technicznych danych na temat smartfona wiadomo obecnie jedynie tyle, że pracować będzie on na systemie operacyjnym Android. Czy telefon posiadać będzie jedynie zmienione oprogramowanie, czy również dedykowane przyciski na klawiaturze jeszcze nie ujawniono.

Dlaczego jestem sceptycznie nastawiony do zapowiedzianego wspólnego telefonu Facebooka i HTC? Bo uważam, że to prosty zabieg marketingowy na przyciągnięcie nowych klientów. HTC do tej pory kojarzył się raczej z zastosowaniem w biznesie niż rynkiem masowym. Trudno mi sobie zatem wyobrazić, aby przeciętni posiadacze słuchawek HTC zwracali głównie uwagę na łatwość obsługi Facebooka na ich telefonie. Dyrektorów i kierowników bardziej zachwyci szybki procesor lub duży, dobrej jakości ekran.

Dodatkowo, cóż takiego niezwykłego zaprezentuje nam zapowiadany telefon? Dodatkowy przycisk do publikacji zdjęcia w serwisie społecznościowym lub okno do wpisywania statusu na ekranie głównym? Mam nadzieję, że chodzi o coś więcej, niż jedynie zwabienie nowej klienteli poprzez umieszczenie na smartfonie niebieskiego logo Facebooka.

A może jestem po prostu źle nastawiony, a zapowiadany telefon HTC dedykowany Facebookowi będzie hitem? Wszyscy przekonamy się już w trzecim kwartale tego roku. Do tego czasu ciekawi jesteśmy Waszych opinii – czekamy na komentarze.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

FacebookHTC