Felietony

Syn twórcy mks_vira wypuścił nowego antywirusa i zaprasza do przetestowania jego wersji beta

Michał Szabłowski
Syn twórcy mks_vira wypuścił nowego antywirusa i zaprasza do przetestowania jego wersji beta
31

Starsi Czytelnicy Antyweba z pewnością pamiętają i wspominają z sentymentem swój pierwszy program antywirusowy na peceta,  mks_vir. Jego twórcą był zmarły niecałe osiem lat temu Marek Sell - polski informatyk, założyciel firmy MKS Sp. z o. o. Teraz jego syn Mateusz wraz ze sprawdzonym zespołem progr...

Starsi Czytelnicy Antyweba z pewnością pamiętają i wspominają z sentymentem swój pierwszy program antywirusowy na peceta,  mks_vir. Jego twórcą był zmarły niecałe osiem lat temu Marek Sell - polski informatyk, założyciel firmy MKS Sp. z o. o. Teraz jego syn Mateusz wraz ze sprawdzonym zespołem programistów chce powtórzyć jego sukces. Ma już gotową wersję beta swojego antywirusa o nazwie FileMedic i chce, abyśmy dali mu szansę. Pomożecie?

Mateusz Sell udostępniając program przed premierą chce zaprezentować jego możliwości szerokiemu gronu odbiorców. Twórcy pakietu FileMedic Antivirus 2012 liczą na internautów chcących nie tylko zainstalować betę antywirusa, lecz również podzielić się z nimi swoimi spostrzeżeniami na jego temat.

Mateusz Sell, udziałowiec FileMedic, podkreśla co następuje:

Tworząc FileMedic wciąż myśleliśmy przede wszystkim o użytkowniku indywidualnym, o tym, czy korzystanie z aplikacji nie sprawi mu żadnych trudności i czy będzie mógł intuicyjnie ją obsługiwać. Dzięki beta-testom dowiemy się, jak nasz program, który przeszedł rygorystyczne testy wewnętrzne, zostanie oceniony, zarówno przez ekspertów, jak i laików. Dzięki uwagom, jakie przekażą nam media, testerzy i użytkownicy, udoskonalimy aplikację tak, by w jak najwyższym stopniu spełnić oczekiwania osób, które zdecydują się na zakup ostatecznej wersji FileMedic.

Jak już wspomniałem, FileMedic został stworzony przez międzynarodowy zespół specjalistów, którzy doświadczenie zdobywali między innymi podczas prac nad programem mks_vir, który swój debiut miał dokładnie ćwierć wieku temu, to jest w 1987 roku. W skład pakietu FileMedic Antivirus 2012 wchodzi  przeszukujący zawartość komputera skaner antywirusowy, skanujący otwierane w systemie pliki monitor antywirusowy oraz kwarantanna opart o technologię FuseBox, która zapewnia przechowywanie podejrzanych plików w zaszyfrowanym, bezpiecznym katalogu niedostępnym dla innych programów. Tyle znajdziecie w dostępnej do ściągnięcia wersji osobistej aplikacji. FileMedic Server  Antivirus oferuje dodatkowo, jak sama nazwa wskazuje, ochronę w czasie rzeczywistym serwerów WWW i pocztowych przed złośliwym oprogramowaniem.

Niełatwo jest sprawdzić działanie programu antywirusowego na komputerze pozbawionym różnego typu robali, jednak z tego, co do tej pory zdążyłem zauważyć, to FileMedic już teraz prezentuje się nieźle i działa bez zarzutów. Antywirus oferuje tradycyjne skanowanie wybranych dysków w trybie szybkim i pełnym, skan cykliczny, uruchamianą na starcie systemu ochronę danych w czasie rzeczywistym i wykrywanie zagrożeń z zastosowaniem nowoczesnych technik heurystycznych. Brakuje mi w nim kilku przydatnych funkcji, takich jak chociażby możliwość zakończenia skanowania zawartości twardzieli wyłączeniem komputera, lecz jak sądzę tego typu udogodnienia będą jednymi z pierwszych wprowadzonych w wersji finalnej programu.

Darmową wersję programu FileMedic ściągniecie stąd. Dostępna jest ona póki co tylko dla systemów Windows (sam sprawdzałem ją na siódemce). Dajcie znać poproszę w komentarzach, co myślicie o "mks_virze 2" i czy bylibyście zainteresowani jego końcową wersją. Program ma trafić do sprzedaży jeszcze w tym roku.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

antywirus