Android

Powstaje inteligentny dialer dla Androida zintegrowany z OpenStreetMap

Tomasz Popielarczyk
Powstaje inteligentny dialer dla Androida zintegrowany z OpenStreetMap
2

W najnowszej wersji Androida z numerem 4.4 Google wprowadził dość rewolucyjną funkcję Caller ID, która wyświetla informacje o osobie dzwoniącej nawet w sytuacji, kiedy nie mamy jej na liście kontaktów. Niektórym najwyraźniej nie spodobała się tak silna integracja z usługami kalifornijskiego giganta,...

W najnowszej wersji Androida z numerem 4.4 Google wprowadził dość rewolucyjną funkcję Caller ID, która wyświetla informacje o osobie dzwoniącej nawet w sytuacji, kiedy nie mamy jej na liście kontaktów. Niektórym najwyraźniej nie spodobała się tak silna integracja z usługami kalifornijskiego giganta, bo własnie powstaje alternatywna wersja tego mechanizmu.

Analogiczna i całkowicie pozbawiona dodatków od Google'a. Mówiąc wprost - żadne dane nie są wysyłane na serwery koncernu, a mimo to i tak możemy zobaczyć informacje na temat dzwoniących do nas firm i osób. Jakim cudem?

Nad projektem pracuje zespół rozwijający popularną modyfikację Androida o nazwie OmniROM. Inicjatywa działa od niedawna i została zapoczątkowana wraz z utworzeniem firmy Cyanogen Inc., co dla niektórych było zatraceniem ideałów, komercjalizacją i stopniowym zamykaniem się systemu. OmniROM ma być inny i od początku do końca bazować na rozwiązaniach open-source. Z tego też powodu programiści wzięli na tapetę rewolucyjny dialer Google'a.

W rezultacie usunięto integrację z Google Maps oraz Google+, zastępując ją bazą danych z OpenStreetMap. Jest to otwarta platforma map tworzona przez niezwykle aktywną społeczność. Podobnie jak w analogicznie działającej usłudze Google znajdziemy tutaj informacje na temat firm i usług, a także szereg innych funkcji. Właśnie te informacje mają być teraz wykorzystywane do informowania o nadchodzących połączeniach, a także pozwalać wyszukiwać numery potrzebnych w danym momencie placówek za pomocą dialera. Co więcej, informowanie o lokalizacji ma być jedynie przybliżone - w trosce o prywatność użytkowników. Twórcy chcą też pozwolić na integrację z Google Places API - w razie gdyby ktoś był zainteresowany jednak usługami kalifornijskiej firmy.

Nowe rozwiązanie znajduje się jeszcze w fazie projektowej, a więc pewnie nie zobaczymy go zbyt prędko. Twórcy chcą w ten sposób postawić pierwszy krok na drodze do skutecznego "odgooglowania" Androida. Cóż, wystarczy spojrzeć w stronę CyanogenModa, by przekonać się, że to jak najbardziej możliwe.

Nie da się ukryć, że rozwiązanie Google'a jest bardziej rozbudowane. Znajdziemy tutaj znacznie więcej firm, a integracja z Google+ pozwala również na uzyskanie danych użytkowników. Wszystko to jest jednak okupione oddawaniem naszych danych kalifornijskiej firmie. Jeżeli ktoś ma z tym problem, dialer od OmniROM będzie na pewno świetną alternatywą. Praktyka pokazuje jednak, że mamy gdzieś naszą prywatność, jeśli chodzi o duże koncerny. I trudno się temu dziwić. Sam nie mam większych oporów przed korzystaniem  z masy usług Google czy Microsoftu, bo są zwyczajnie dobre i użyteczne. Nie płacę za nie rzeczywistymi pieniędzmi tylko informacjami na swój temat, co, ogólnie rzecz biorąc, jakoś szczególnie mnie nie przeraża.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

GoogleAndroid