Apple

Posiadacze iPadów będą zachwyceni. Apple ulepszyło Final Cut Pro i Logic Pro

Kacper Cembrowski
Posiadacze iPadów będą zachwyceni. Apple ulepszyło Final Cut Pro i Logic Pro
3

Apple pokazało nowe wersje Final Cut Pro i Logic Pro na iPady. Tablety zastąpią komputery?

Final Cut Pro i Logic Pro na iPadach to było spełnienie marzeń wielu

Jak informowaliśmy w maju zeszłego roku, po wielu latach oczekiwań, narzekań i trzymania kciuków, modły posiadaczy iPadów zostały wysłuchane — Final Cut Pro został wtedy oficjalnie ogłoszony na tabletach Apple. Przez wiele lat największym mankamentem iPadów Pro był brak obecności Final Cut Pro — programu, dla którego mnóstwo osób kupowało MacBooki czy iMaci. Zeszłoroczne ogłoszenie kalifornijskiej firmy sprawiło, że iPad jest urządzeniem kompletnym, któremu nie brakuje już niczego; a nowe iPady Pro z M4 tylko to potwierdzają.

Final Cut Pro oraz Logic Pro kiedy zawitały na iPadach, to obie aplikacje były dostępne za 4,99 USD w skali miesiąca lub 49 USD w skali roku. Oczywiście aplikacje są dostosowane do iPadów i wprowadzają kilka zmian oraz ulepszeń, które sprawią, że korzystanie z nich na tabletach będzie jak najbardziej intuicyjne. Warto również zaznaczyć, że i w tym przypadku przydaje się Apple Pencil — Final Cut Pro będzie wspierał „ołówek” od giganta z Cupertino, pozwalając nam na rysowanie bezpośrednio na wideo lub podglądanie materiału przybliżając Apple Pencila do ekranu, bez jego dotykania.

Aktualizacje Final Cuta Pro i Logica Pro

Dziś podczas wydarzenia Let Loose, Apple zaprezentowało aktualizację do jednej i drugiej aplikacji. Final Cut Pro ma renderować do 2 razy szybciej niż iPady z M1 na nowym tablecie z dopiskiem Pro, którego sercem jest M4. Dostępny jest także nowy tryb Multicam, dzięki któremu możemy podłączyć i wyświetlić podgląd nawet czterech kamer jednocześnie z podglądem na żywo. Do tego Final Cut Camera dostępne na iPhone’y i iPady umożliwiaja rejestrowanie dodatkowych ujęć podczas nagrywania na żywo za pomocą wielu kamer, co jest świetnym rozwiązaniem. Final Cut Camera może zastąpić także aplikację aparatu. W informacji od Apple czytamy:

Gruntownie uaktualniona aplikacja oferuje mnóstwo możliwości, które uwalniają niesamowity potencjał nowego iPada Pro i podkręcają inwencję użytkowników. Dzięki funkcji Live Multicam aplikacja Final Cut Pro 2 na iPada zamienia iPada w studio produkcyjne do realizacji wielokamerowych. Użytkownicy mogą połączyć kilka urządzeń i w jednym miejscu oglądać obraz z nawet czterech kamer jednocześnie, co znacznie przyspiesza tworzenie treści. Na potrzeby funkcji Live Multicam opracowano Final Cut Camera, czyli zupełnie nową aplikację do nagrywania wideo na iPhone’a i iPada. Korzystając z niej, twórcy mogą bezprzewodowo połączyć swoje urządzenia i za pomocą zaawansowanych opcji zdalnie sterować poszczególnymi obrazami. Final Cut Camera działa również jako samodzielna aplikacja do nagrywania profesjonalnych materiałów wideo przeznaczona na iPhone’a i iPada. Obsługa zewnętrznych projektów zapewnia swobodę montażu bezpośrednio z poziomu podłączanego nośnika – to zasługa szybkiego interfejsu Thunderbolt, w który wyposażono iPada Pro. Montaż i finalizacja projektów w Final Cut Pro na nowym iPadzie Pro z czipem M4 przebiega niesamowicie sprawnie. Użytkownicy mogą jeszcze szybciej stosować grading kolorów, nakładać wiele efektów i renderować rozbudowane graficznie osie czasu. Final Cut Pro 2 na iPada ma jeszcze więcej konfigurowalnych treści do montażu i opracowywania wyjątkowych projektów. Ponadto wykorzystuje zaawansowane możliwości nowego Apple Pencil Pro, takie jak funkcja Live Drawing z obsługą obrotu wokół osi i ściśnięcia.

Logic Pro 2 jest „mądrzejszy niż kiedykolwiek”, a wiele funkcji zostało wzbogaconych o funkcje oparte na AI. Jak widać, Apple coraz bardziej wchodzi w sztuczną inteligencję — i można spodziewać się rewelacji w tej kwestii podczas tegorocznego WWDC. Nowa aplikacja Logic Pro wprowadza niesamowite funkcje studyjne, które aktywnie wspierają artystów w procesie tworzenia muzyki, a przy tym zostawiają im pełną twórczą kontrolę. Wśród nowych funkcji znajduje się narzędzie Session Players, które poza popularnym wirtualnym perkusistą (Drummer) ma też teraz zupełnie nowego basistę (Bass Player) i klawiszowca (Keyboard Player). Do tego dochodzi funkcja Stem Splitter, umożliwiająca wyodrębnienie i obróbkę poszczególnych partii z pojedynczego nagrania audio, a także funkcja ChromaGlow, która błyskawicznie nadaje ścieżkom dźwiękowym cieplejsze brzmienie. Aplikacje Logic Pro 2 na iPada i Logic Pro 11 na Maca będą dostępne w App Store od poniedziałku, 13 maja.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu