Kalendarium

Popularny serwis i jeden z najsłynniejszych filmowych pościgów

Maciej Sikorski
Popularny serwis i jeden z najsłynniejszych filmowych pościgów
1

Internet to miliony adresów, do zdecydowanej większości przeciętny użytkownik nigdy nie dotrze. Są jednak takie strony, które przyciągają rzesze internautów, prawdziwe ikony tego medium. Należy do nich np. pewien serwis poświęcony filmom - okazuje się, że swój żywot rozpoczął już prawie ćwierć wieku...

Internet to miliony adresów, do zdecydowanej większości przeciętny użytkownik nigdy nie dotrze. Są jednak takie strony, które przyciągają rzesze internautów, prawdziwe ikony tego medium. Należy do nich np. pewien serwis poświęcony filmom - okazuje się, że swój żywot rozpoczął już prawie ćwierć wieku temu. Do dzisiejszego kalendarium trafiają także polski profesor oraz film ze słynnym pościgiem.

Współtwórca polskiej informatyki

Jakiś czas temu poświęciłem tekst profesorowi Andrzejowi Blikle. Wspominałem wówczas o Polskim Towarzystwie Informatycznym, które współtworzył i któremu prezesował na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Był drugim prezesem Towarzystwa - przed nim funkcję tę pełnił profesor Władysław Marek Turski. Kolejna ciekawa postać i to z równie ciekawej rodziny: kilku jej przedstawicieli wniosło spory wkład w rozwój polskiej nauki. Działali lub działają na polu fizyki, matematyki, astronomii, informatyki - zagadnieniu zdecydowanie warto poświęci osobny wpis.

Póki co napiszę krótko o profesorze Władysławie Turskim, który przyszedł na świat 17 października 1938 roku (zmarł w lipcu 2013 roku). Ukończył MGU, czyli Uniwersytet Moskiewski, potem odbył staż w Wielkiej Brytanii, a na początku lat 60. XX wieku rozpoczął pracę w Centrum Obliczeniowym PAN. Nadeszły czasy tworzenia systemów, wygłaszania referatów i pokonywania kolejnych szczebli kariery naukowej. Ta obfitowała w liczne książki i artykuły, wyjazdy, referaty, pojawiały się nagrody. Nie ulega wątpliwości, że profesor Turski sporo wniósł do rozwoju rodzimej informatyki. Jego zdjęcie znajdziecie pod tym adresem.

IMDb, czyli wszystko o X Muzie

Adres imdb.com, pod którym kryje się The Internet Movie Database jest pewnie znany rzeszy naszych Czytelników. To największe na świecie źródło wiedzy dotyczące filmów (kilka milionów tytułów) i świata kina. Przynajmniej w wersji cyfrowej. Zarejestrowani użytkownicy serwisu mogą oceniać filmy i seriale, a na podstawie oddanych głosów tworzone są rankingi - np. 250 najlepszych filmów (poniżej zaprezentowana pierwsza dziesiątka w wersji wideo). Baza danych wystartowała 17 października 1990 roku, od roku 1998 serwis IMDb stanowi część Amazonu.

Bullitt

Przed momentem wspominałem o bazie filmów, na koniec będzie o samym filmie. To kryminał, główną rolę zagrał w nim Steve McQueen. Obraz nosi tytuł Bullitt, a do historii przeszedł za sprawą słynnego wyścigu-pościgu, w którym wzięły udział dwa legendarne amerykańskie samochody: Ford Mustang oraz Dodge Charger. Scena trwa prawie 10 minut, co czyni ją naprawdę długą. Na szczęście nie nudzi się, zwłaszcza, jeśli ktoś lubi popatrzeć na ikony amerykańskiej motoryzacji. Nie wiem, jak wyglądałaby lista słynnych wyścigów/pościgów w IMDb, ale zakładam, że ten obraz znalazłby się wysoko - zaraz obok rydwanów z filmu Ben-Hur i ścigaczy z Gwiezdnych Wojen. Scena pościgu to dobry sposób na rozpoczęcie piątkowego poranka...;)

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Więcej na tematy:

Kalendarium