13 chyba naprawdę jest pechową liczbą - 13 października obfitował w wiele tragicznych wydarzeń, liczba katastrof aż zastanawia. Nie będę im poświęcał ...
13 chyba naprawdę jest pechową liczbą - 13 października obfitował w wiele tragicznych wydarzeń, liczba katastrof aż zastanawia. Nie będę im poświęcał uwagi, przywołam raczej pozytywne wydarzenia. Przykładem rozpoczęcie działalności jednej z najbardziej znanych polskich uczelni. Pojawią się także wielka zapora wodna oraz radziecka misja kosmiczna. Zaczynamy nowy tydzień na AW.
Kolos Itaipu
Ten projekt można oczywiście wpisać na listę wydarzeń, które w jakimś stopniu zaszkodziły ludziom i środowisku - budowa z pewnością wywoływała kontrowersje, bulwersowało wysiedlanie ludności, zaburzanie ekosystemu itd. Mowa o Itaipu, czyli zaporze wodnej na rzece Parana. Wspólne przedsięwzięcie Brazylii i Paragwaju przez lata mogło się szczycić mianem największej elektrowni wodnej na świecie. Zdetronizowała ją chińska Zapora Trzech Przełomów (obiekty konkurują na różnych płaszczyznach - Itaipu w niektórych przypadkach jest liderem). Zaporę zamknięto w roku 1982 i rozpoczęło się spiętrzanie wody, która dzisiaj napędza 20 generatorów o łącznej mocy 14 GW. W ubiegłych latach produkcja energii elektrycznej wynosiła (rocznie) ponad 90 TWh. Elektrowni przytrafiały się już poważne awarie, przeznaczano spore sumy na modernizację, zapewne będzie to kontynuowane, ponieważ obiekt ma ważne znaczenie dla gospodarek wspomnianych państw. Polecam zapoznać się z liczbami, jakie stoją za konstrukcją - robią wrażenie.
W kosmos gromadą
W roku 1964 zakończyła się trwająca jedną dobę misja Woschod 1 - w historii zapisała się szczególnie z kilku powodów. Ustanowiono rekord wysokości lotu załogowego, zaliczono pierwsze miękkie lądowanie kapsuły załogowej (powrotnej), kosmonauci nie mieli skafandrów. No i było ich trzech - był to pierwszy w historii załogowy lot kosmiczny. Ekipa w składzie Boris Jegorow Władimir Komarow, Konstantin Fieoktistow była mieszana - nie stanowili jej wyłącznie piloci szkoleni w ramach programu kosmicznego - wraz z pilotem polecieli lekarz oraz inżynier. Z wielu powodów trudno uznać misję za prostą, a już tym bardziej za bezpieczną prosta - statek Woschod był szybo zmodyfikowaną wersją okrętu Wostok. Z jednoosobowej jednostki zrobiono trzyosobową. Gdyby coś poszło niezgodnie z planem, to kosmonauci mieliby małe szanse na wyjście cało z opresji. Ostatecznie jednak cel udało się zrealizować, a Sowieci mogli ogłosić kolejny sukces w wyścigu z Amerykanami.
Urodziny SGH
Jedna z najbardziej znanych rodzimych uczelni, nie tylko w Polsce, ale też na świecie. Jednocześnie najstarsza uczelnia ekonomiczna w naszym kraju - powstała w roku 1906. Zaczęło się od Prywatnych Kursów Handlowych Męskich Augusta Zielińskiego (pierwsze studentki przyjęto w roku 1918), niedługo później nazwę zmieniono na Wyższe Kursy Handlowe im. Augusta Zielińskiego. Dekadę po utworzeniu jednostki funkcjonowała już jako Wyższa Szkoła Handlowa. Obecna nazwa, czyli Szkoła Główna Handlowa obowiązuje od roku 1933. Od początku swej działalności uczelnia wydała wielu specjalistów funkcjonujących na polu szeroko pojętej ekonomii. O SGH oraz jej studentach krążą już prawdziwe legendy, a wszystko obraca się wokół tematu przewodniego Szkoły: pieniędzy...;)
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu