Polska

Ponad 750 tysięcy e-dowodów zostało już wysłane do gmin. Wszystkie z brakami w warstwie elektronicznej

Grzegorz Ułan
Ponad 750 tysięcy e-dowodów zostało już wysłane do gmin. Wszystkie z brakami w warstwie elektronicznej
39

Wczoraj Ministerstwo Cyfryzacji przysłało nam statystyki po pierwszych 3 miesiącach z e-dowodem. Z kolei dwa dni temu RMF FM donosiło o istotnej wadzie we wszystkich wysłanych e-dowodach. Jednocześnie MSWiA uspokaja, że mimo istotnych braków w warstwie elektronicznej - dokumenty są ważne.

Najpierw przyjrzyjmy się tym statystykom, a ściślej mówiąc niecierpliwym rodakom, którzy stali się betatesterami naszych nowych e-dowodów. Niecierpliwym, bo gros z tych osób wymieniło dowód z ciekawości, a nie z konieczności, bo zgubili czy stary stracił im ważność.

Minister cyfryzacji Marek Zagórski:

Wymiana tradycyjnych dowodów na e-dowody nie jest obowiązkowa. Jeśli mamy ważny dokument, możemy z niego korzystać do czasu, aż minie jego termin ważności – 10 lat. Mimo to, już pierwszy dzień wdrożenia dowodów z warstwą elektroniczną pokazał, że wielu Polaków czekało na e-dowody. Tylko jednego dnia – 4 marca – wniosek o nowy dokument złożyło 18 640 osób. W pierwszym miesiącu e-dowodu – 323 520 Polaków uznało, że potrzebuje/chce nowego dowodu. Przez kolejne dwa miesiące zainteresowanie e-dowodem nie malało. W sumie od 4 marca do 3 czerwca zawnioskowało o niego 848 530 osób. A to oznacza, że w czerwcu obsłużymy pierwszy milion wniosków o e-dowód.

Summa summarum, na dziś mamy już ponad 750 tysięcy e-dowodów wysłanych do gmin, gdzie obywatele mogą odbierać je osobiście, uczyniło to już dokładnie 495 240 Polaków, czyli pół miliona e-dowodów w użyciu bez dwóch istotnych informacji zapisanych w warstwie elektronicznej.

Jakie to informacje? RMF FM donosi, że brakuje w nich imion rodziców oraz nazwiska rodowego, a to jest niezgodne z ustawą o dowodach osobistych. MSWiA tłumaczy jednak, że e-dowód jest kluczem do rejestrów państwowych, w których te wszystkie informacje są zapisane, więc problemu nie widzi.

Przypomnijmy, że to nie pierwsze problemy z e-dowodami, pierwsze z nich, jeszcze w marcu wysłane zostały do gmin bez certyfikatów podpisów osobistych. To pokazuje, że jednak warto chwilę jeszcze poczekać, aż wszystkie błędy zostaną wyeliminowane, przynajmniej to rada dla tych, którzy wymieniać nie muszą, bo mają jeszcze stary i ważny dowód.

Źródło: RMF FM.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu