Apple

Polska znów niczym kraj trzeciego świata. Apple Intelligence to nieśmieszny żart

Piotr Kurek
Polska znów niczym kraj trzeciego świata. Apple Intelligence to nieśmieszny żart
Reklama

iOS 18.4 wprowadza sporo usprawnień w iPhonie i odblokowuje dostęp do Apple Intelligence w krajach Unii Europejskiej. W Polsce z usługi skorzystacie, ale pod warunkiem, że zrezygnujecie z własnego języka...

Udostępniona w poniedziałek aktualizacja dla iPhone'a miała przynieść długo wyczekiwaną nowość, na którą europejscy posiadacze nowszych smartfonów z logo nadgryzionego jabłka czekali od września. Chodzi oczywiście o Apple Intelligence:

Reklama

System Apple Intelligence jest ściśle zintegrowany z iOS 18, iPadOS 18 oraz macOS Sequoia i wykorzystuje moc układu scalonego Apple. Dzięki temu może analizować i tworzyć wypowiedzi i obrazy, działać w różnych aplikacjach i czerpać z osobistego kontekstu, żeby upraszczać i przyspieszać codzienne zadania. Co więcej, wszystko to robi, chroniąc prywatność i bezpieczeństwo użytkowników. Wiele z modeli, na których opiera się Apple Intelligence, działa bezpośrednio na urządzeniu, a rozwiązanie Private Cloud Compute pozwala w elastyczny i skalowalny sposób korzystać zarówno z mocy obliczeniowej urządzenia, jak i z większych modeli opartych na specjalnych serwerach z układami scalonymi Apple. Opracowano je tak, by pomagały w tym, co jest dla użytkowników najważniejsze, a przy tym były proste, intuicyjne i przyjemne w obsłudze.

– z rozwiązań AI w pierwszej kolejności skorzystali użytkownicy iPhone'a 15 Pro, 15 Pro Max, 16, 16 Pro, 16 Pro Max w Stanach Zjednoczonych. Wraz z kolejnymi miesiącami usługa powoli trafiała na kolejne rynki, omijając szerokim łukiem Unię Europejską – z powodu dodatkowych obostrzeń, z jakimi musiało się mierzyć Apple. To jednak zmieniło się teraz, wraz z aktualizacją iOS 18.4. Problem w tym, że Polska, jako jeden z większych krajów EU, z AI nie skorzysta – przynajmniej nie na dzień dobry.

Powód? Apple Intelligence wymaga, by język iPhone'a był ustawiony na taki, z którym AI działa. A jak się łatwo domyślić, polskiego na liście nie ma. Do wyboru mamy angielski, francuski, niemiecki, włoski, japoński, koreański, portugalski, chiński uproszczony i hiszpański. Bez zmiany języka nie skorzystamy więc z wielu funkcji, z których korzystać mogą np. nasi zachodni sąsiedzi. A funkcji Apple Intelligence jest już sporo: od redagowania tekstów, poprzez sugestie wiadomości, Genmoji (generowane przez AI emoji), podsumowania tekstu na stronach internetowych, priorytetowe powiadomienia, po możliwość interakcji z ChatGPT. A to tylko niektóre z nich

Apple Intelligence w Polsce. Nie zmienisz języka, nie skorzystasz

Jednak to nie wszystko, gdyż wraz z iOS 18.4 powinniśmy otrzymać pełny dostęp do aplikacji Image Playground pozwalającej na tworzenie grafik za pomocą sztucznej inteligencji. Problem w tym, że nawet po zmianie języka systemu na angielski lub inny, wspierany przez AI, z apki korzystać w Polsce nie możemy. Dlaczego? A to dlatego, że nie jest ona dostępna w polskim App Store – i to mimo komunikatów i powiadomień wyświetlanych tuż po zainstalowaniu aktualizacji iOS 18.4. Odwiedzając sklep z aplikacjami, otrzymujemy komunikat, że nie jest ona dostępna w naszym kraju:

Ta aplikacja nie jest aktualnie dostępna w Twoim kraju lub regionie.

– nie można jej pobrać na iOS 18.4, czy macOS 15.4, które odblokowuje w Unii Europejskiej Apple Intelligence w wersji na Maca.

No cóż, Apple kolejny raz pokazuje, że traktuję Polskę jako kraj, w który nie warto inwestować. Do braku Siri już dawno się przyzwyczailiśmy, ale nie spodziewałem się, że w taki sam sposób będziemy traktowani w kwestiach Apple Intelligence. Czy kiedyś się to zmieni? Trudno wyrokować i dawać jednoznaczne odpowiedzi. Apple w swoich komunikatach podaje, że w 2025 r. AI będzie dostępne w kolejnych językach, ale jedynym konkretnym jest... wietnamski.

W przeszłości pojawiło się wiele plotek na temat polskojęzycznego asystenta i tego, że Apple szuka pracowników, którzy pomogą nad dostosowaniem go do naszych warunków. Jednak na przestrzeni lat nic się nie zmieniło i szansa, jaką dawało Apple Intelligence, została zmarnowana. Wielka szkoda.

Reklama

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu

Reklama