Mobile

Polska prezentacja Nokii Lumia 610 i 900. Czy jest na co czekać?

Paweł Piskurewicz
Polska prezentacja Nokii Lumia 610 i 900. Czy jest na co czekać?
19

Tak jak Lumia 800 i 710 były ważne ze względu na fakt bycia pierwszymi Nokiami z Windows Phone, tak 610 i 900 wywołują już trochę mniej emocji. Mimo wszystko Nokia wiąże z nimi spore nadzieje. Lumia 610 ma podbić rynek telefonów z niższej półki, Lumia 900 wesprzeć 800 w walce o droższy segment. Kied...

Tak jak Lumia 800 i 710 były ważne ze względu na fakt bycia pierwszymi Nokiami z Windows Phone, tak 610 i 900 wywołują już trochę mniej emocji. Mimo wszystko Nokia wiąże z nimi spore nadzieje. Lumia 610 ma podbić rynek telefonów z niższej półki, Lumia 900 wesprzeć 800 w walce o droższy segment. Kiedy telefony trafią na nasz rynek i w jakich cenach?

Najpierw na rynek trafi tańsza, Lumia 610. Premierę będzie miała jutro w sieci sklepów RTV Euro AGD. Jej półkowa cena wyniesie 999zł. Trzeba przyznać, że jak na telefon tej klasy jest to rozsądny pułap. Dodatkowo jutro telefon powinien pojawić się w ofercie Plusa. Do pozostały operatorów dotrze na przestrzeni najbliższych tygodni. Lumię 610 cechuje najsłabsze wyposażenie spośród wszystkich telefonów z serii Lumia:

 • jednordzeniowy procesor taktowany zegarem 800 MHz;
 • 256 MB pamięci RAM;
 • 8 GB wbudowanej pamięci;
 • bateria 1300 mAh;
 • aparat 5 Mpix z autofokusem i diodą LED;
 • ekran 3,7 cala (pełna specyfikacja na oficjalniej stronie Nokii).

Jak prezentuje się Lumia 610? Widać że telefon zaprojektowany jest jako urządzenie tanie. Czuć jego plastikową duszę, co mimo wszystko nie wpływa zbyt negatywnie na odbiór całości. Telefon jest lekki, dobrze leży w dłoni. Niestety obudowa bardzo łatwo łapie ślady użytkowania, dłoni. Sam system działa stabilnie i szybko, tak jak u starszych braci z mocniejszym procesorem. Oczywiście wprawione palce zdołają zmusić go do lagów, natomiast jest to bardzo ciężko osiągalne przy normalnym użytkowaniu.

Lumia 900 trafi do nas na przestrzeni najbliższych tygodni. Telefon różni się od swego poprzednika, modelu 800. I nie chodzi tylko o większą ilość cali. Ekran nie jest już wypukły, przez co stracił na swej wyjątkowości. Zmieniono również układ gniazd. Miejsca na ładowanie nie chroni już zaślepka, a znajduje się ono po środku, nie jak w przypadku Lumii 800 po lewej stronie. Dzięki temu telefon podczas ładowania o wiele lepiej leży w dłoni w pozycji horyzontalnej. Niestety nie poprawiono otoczki aparatu, dalej pokryta jest niskiej jakości plastikiem, który łapie rysy od samego patrzenia na niego. Bardzo dobre wrażenie robi biała Lumia 900. Jej wykonanie przywołuje na myśl porcelanę, a zarazem zachowuje wytrzymałość koloru czarnego (czyli bardzo wysoką).


Podstawowa specyfikacja Lumi 900 nie odbiega zbytnio o 800:

 • Wyświetlacz 4,3 cala o rozdzielczości 480x800;
 • pamięć 16 GB;
 • 512 MB RAM;
 • procesor 1.4 GHz Snapdragon;
 • aparat 8  Mpix;
 • bateria 1830 mAh.

Jeżeli chodzi o obecną pozycję Lumi na naszym rynku, Nokia twierdzi, iż jest zadowolona, ale nie podaje żadnych danych. Odniosła jej sprzedaż do sprzedaży Nokii N8, mówiąc, że jest zbliżona.

Na koniec garść pomniejszych informacji, które udało się zdobyć podczas konferencji:

 • Wszystkie obecne telefony Nokii z serii Lumia powinny otrzymać aktualizację do Refresh (Tango) na przestrzeni najbliższego miesiąca.
 • Użytkownicy Nokii otrzymają darmowy dostęp oraz czasową wyłączność do wybranych gier od EA Games (i nie tylko).Gry powinny zacząć się pojawiać w drugim półroczu. Nie jest to informacja nowa, natomiast wcześniej ciężko było uzyskać potwierdzenie odnośnie ceny, czy chociażby przybliżonej daty premiery tytułów.
 • Nokia w naszym kraju będzie stawiała na aplikacje dostępne dla wszystkich, a nie na wyłączność. Obecnie spora część popularnych aplikacji do usług i portali lokalnych powstaje przy jej współpracy.
 • Nikt nie chce komentować sytuacji z Apollo, co nie jest dobrym znakiem.

Walka w segmencie aplikacji pokazuje jak bardzo Nokia inwestuje w lokalne rynki Windows Phone. Priorytetem nie są aplikacje na wyłączność, ale aplikacje w ogole. Pytanie czy mocne wsparcie w tym segmencie plus tanie telefony pozwolą jej jeszcze skuteczniej powalczyć o użytkowników. Na odpowiedź przyjdzie nam zapewne poczekać do momentu prezentacji ofert poszczególnych operatorów.

 

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu