Już od kilkunastu miesięcy, polski rząd we współpracy z bankami, operatorami płatniczymi i fundacją Polska Bezgotówkowa forsują pomysł z upowszechnieniem w Polsce płatności bezgotówkowych. Jakie efekty? Mastercard postanowił to sprawdzić i podzielił się z nami wynikami badania „Mapa Polski bezgotówkowej”.
Dzięki badaniu możemy się dowiedzieć, które regiony w Polsce preferują bardziej płatności bezgotówkowe kartą, a które nadal wolą kartę. Okazuje się, że największy odsetek Polaków posiadających kartę zamieszkuje Opolszczyznę 67% (średnia krajowa - 58%). Na drugim miejscu znalazło się Mazowsze - 63%, a podium zamykają ex aequo województwa małopolskie i śląskie - po 62%. Na Opolszczyźnie 59% badanych deklaruje, iż nie korzysta z bankomatów, kiedy nie jest to konieczne, gdyż preferują płatności bezgotówkowe. Na Mazowszu z kolei odsetek ten wynosi 55%, przy czym aż 67% uważa, że płatności kartą są wygodniejsze niż gotówką.
Większość Polaków posiada więc karty czy to debetowe czy kredytowe, ale to nie musi się przekładać na to, z czego częściej korzystają - karta czy gotówka? Tu są różne dysproporcje, bo okazuje się, że w województwach, gdzie jest największy odsetek mieszkańców posiadających karty płatnicze, sporo z nich preferuje jednak płatności gotówkowe. Tak jest na Śląsku, gdzie odsetek wydatków bezgotówkowych wynosi 47%, na Mazowszu 45%, w Małopolsce 43%, a na Opolszczyźnie 40%. Najwyższa natomiast wartość wydatków bezgotówkowych jest na Dolnym Śląsku - 48% (średnia krajowa 40%).
Gdzie karty są najmniej popularne? Najmniejszy odsetek mieszkańców, którzy deklarują posiadanie jakiejkolwiek karty mamy w Świętokrzyskiem - 48%, a aż 54% przeważnie lub wyłącznie reguluje płatności gotówką. Podobnie jest w Lubelskim, którzy w większości, bo 56% uważają, że płatności gotówkowe są bezpieczniejsze. Najniższy z kolei odsetek mieszkańców płacących kartą jest w W Kujawsko-Pomorskiem, tylko 27%, to najniższy wynik w kraju. Oznacza to, że 73% mieszkańców tego województwa preferuje płatności gotówkowe. Ponad połowę konsumentów (54%) preferującą płatności gotówką mamy jeszcze w województwie zachodniopomorskim, gdzie średnia krajowa to 42%.
Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe:
Chcemy, aby konsumenci mieli realny wybór między kartą i gotówką. Już dziś ta pierwsza jest wskazywana przez kupujących jako preferowana forma płatności. Jednak siła przyzwyczajenia i brak odpowiedniej infrastruktury płatniczej sprawiają, że Polska pozostaje w tyle za resztą Europy, jeśli chodzi o popularność płatności bezgotówkowych. Aby to zmienić, potrzeba więcej terminali płatniczych, szczególnie w tych regionach, gdzie najbardziej ich brakuje. Nasze badania potwierdzają, że przedsiębiorcy, którzy zdecydują się je zainstalować, mogą liczyć na dodatkowych klientów oraz na większą średnią wartość koszyka zakupowego.
Popularność kart płatniczych rośnie wraz z liczbą mieszkańców w danej lokalizacji, na wsiach jest ich mniej niż połowa, odsetek ten przekracza 50% w miastach do 20 tysięcy i rośnie do 75% w największych miastach w Polsce. Z tego też względu autorzy badania wnioskują, że mniejsza popularność płatności gotówkowych wynika zwyczajnie z braku terminali. Brakuje ich w mniejszych miejscowościach i na wsiach, zwłaszcza w lokalnych sklepach i punktach usługowych.
Potwierdzają to też uczestnicy badania, 1/4 z wszystkich badanych z całej Polski uważa, że tych miejsc, gdzie można płacić kartą jest cały czas za mało, a najwięcej, bo 1/3 zwraca na to uwagę w woj. opolskim, śląskim, mazowieckim, warmińsko-mazurskim i lubelskim.
--
Opracowanie Kantar TNS na zlecenie Mastercard. Dane pochodzą z projektu ZOOM Finance realizowanego przez Kantar TNS na reprezentatywnej próbie Polaków metodą wywiadów telefonicznych. Okres, z którego pochodzą dane: styczeń 2017 r. – marzec 2018 r.
Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu