Polska

Na ten dzień czekało wielu kierowców w Polsce

Grzegorz Ułan
Na ten dzień czekało wielu kierowców w Polsce
47

W końcu, po wielu perturbacjach, niedomówieniach i przekłamaniach, nadszedł ten dzień, kiedy rzeczywiście wyjeżdżając rano samochodem nie musimy pamiętać o zabraniu ze sobą dowodu rejestracyjnego i polisy OC.

Nowelizacja ustawy Prawo o ruchu drogowym znosi obowiązek posiadania przez kierowców podczas kontroli policyjnej dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia polisy OC, wszystkie informacje z tych dokumentów policja czy inne organa kontrolujące pojazdy sprawdzą w CEPiK-u (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców).

Minister Cyfryzacji Marek Zagórski:

To zmiany, na które czeka wielu kierowców. Mam nadzieję, że dzięki nim nieco ułatwiamy im życie. Właśnie o tym myśleliśmy przygotowując nowe przepisy.

Ministerstwo Cyfryzacji przypomina jednocześnie, że zmiany w przepisach nie oznaczają wcale, że nie będziemy już teraz kontrolowani, czy że w ogóle zwolnieni będziemy z obowiązku posiadania dowodu czy ubezpieczania. Fizycznie te dokumenty będą nam niezbędne podczas wizyty w Stacjach Kontroli Pojazdów, przy sprzedaży auta lub wyjeździe zagranicznym.

Po wejściu w życie nowych przepisów możesz spotkać się z pytaniem, kto aktualnie przechowuje dowód rejestracyjny pojazdu (wystarczy wiedzieć, że dokument w tej chwili znajduje się np. w siedzibie firmy, w domu itp.).

Ponadto, gdy nasze auto zostało zarejestrowany za granicą nadal będziemy mieli obowiązek okazywać te dokumentu podczas kontroli. No i oczywiście nadal musimy mieć przy sobie prawo jazdy, nowe przepisy nie zwalniają nas z tego obowiązku.

Co w sytuacji, gdy nasz pojazd nie spełnia wymagań ochrony środowiska, zagraża bezpieczeństwu lub porządkowi ruchu drogowego? Wcześniej organ kontrolujący zatrzymywał nasz dowód rejestracyjny, od teraz natomiast odpowiednia informacja zostanie odnotowana w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, a kierowca dostanie fizyczne pokwitowanie.

Źródło: Ministerstwo Cyfryzacji.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu