Microsoft

Podsumowanie nadchodzących nowości w Windows Phone 8.1

KK
Konrad Kozłowski
47

Premiera Windows Phone 8.1 zbliża się wielkimi krokami, dlatego już niemal regularnie poznajemy kolejne nowości, które zawitają w aktualizacja dla systemu mobilnego Microsoftu. Do tej pory na tej liście pojawiło się już naprawdę sporo pozycji, dlatego warto podsumować już te znane nam informacje....

Premiera Windows Phone 8.1 zbliża się wielkimi krokami, dlatego już niemal regularnie poznajemy kolejne nowości, które zawitają w aktualizacja dla systemu mobilnego Microsoftu. Do tej pory na tej liście pojawiło się już naprawdę sporo pozycji, dlatego warto podsumować już te znane nam informacje.

Serwis WP Central przygotował bardzo obszerne i szczegółowe zestawienie nowości w Windows Phone 8.1 z wyraźnymi podkategoriami, których dotyczą przygotowywane przez Microsoft zmiany. Oto one:

”Action Center”, czyli centrum powiadomień

Centrum powiadomień, o którym pisałem już jakiś czas temu prawdopodobnie okaże się największym krokiem w rozwoju systemu, którego oczekują zwykli użytkownicy. Będzie ono zawierało nie tylko zbiór wszystkich otrzymanych powiadomień, ale również zaoferuje szybki dostęp do zarządzania modułami Wi-Fi czy Bluetooth.

Aplikacje i sklep

Po aktualizacji, aplikacje będą mogły zapisywać dane na kartach pamięci. Na karcie będzie można przetrzymywać aplikacje tylko dla jednego telefonu, po umieszczeniu jej w innym smartfonie, zostaniemy poproszeni o usunięcie tamtych danych. Ponadto, aplikacje będą mogły zapisywać kopie zapasowe w odświeżonej usłudze OneDrive (jeżeli umożliwi to autor programu). Aplikacja Facebooka zostanie zintegrowana z systemem, a w sklepie otrzymywać będziemy rekomendacje aplikacji na podstawie naszego położenia. Pojawi się opcja automatycznych aktualizacji dla aplikacji oraz ograniczenia ukatualnień tylko na czas połączenia z siecią Wi-Fi. W systemie pojawi się funkcja jednorazowego logowania na konto Microsoft dla wielu aplikacji (podobnie jak w Windows 8).

Kalendarz, Aparat i Bing

Użytkownicy Kalendarza Google będą wręcz zachwyceni - system Windows Phone 8.1 umożliwi synchronizację z tą usługą, uwzględniając także wiele kalendarzy. W samej aplikacji pojawi się prognoza pogody na najbliższe dni oraz widok całego tygodnia. Aplikacja kamery zyska nowy wygląd oraz funkcję “Burst” photos - . W nowościach zwiążanych z Bingiem mowa jest między innymi o dodaniu inteligentnego wyszukiwania, podobnego do tego z Windows 8.1 oraz aplikacji dedykowanej podcastom.

Przeglądarka, e-mail, wiadomości, telefon

Z Windows Phone 8.1 do naszych rąk trafi Internet Explorer w wersji 11. “Jedenastka” oferować będzie między innymi funkcję zapisywania haseł, przesyłania plików, nowy ekran zarządzania kartami oraz odtwarzacz YouTube w HTML5. Osoby wysyłające i odbierające dużo e-maili na urządzeniach mobilnych docenią funkcję automatycznego pobierania pełnej zawartości wiadomości (w tym obrazków) oraz funkcję dopasowania częstotliwości sprawdzania skrzynki do naszych potrzeb, na przykład tylko w wybrane dni. Bardzo interesująco zapowiada się możliwość wyboru domyślnej wiadomości od obsługi SMS-ów oraz opcja wyciszenia konkretnej konwersacji. Jeżeli chodzi o najbardziej podstawową rolę smartfona, czyli rozmowy telefoniczne, to tutaj doczekamy się takich nowości jak opcja wydawania komend głosowych (“zadzwoń do X”), funkcja sortująca tylko kontakty z numerami telefonów czy możliwość tworzenia “kręgów”, gdzie umieścimy do 40 kontaktów.

Ogólne zmiany, klawiatura, multimedia, system

Wersja 8.1 przyniesie także sporo innych zmian i nowości jak tło dla Ekranu Start, opcja oznaczania zdjęć jako ulubionych, okienko wyboru pliku i oznaczanie aktywnych kafelków gestem jako “przeczytanych”. System wspierać będzie także urządzenia nieposiadające fizycznych klawiszy, wyświetlając je przy dolnej krawędzi ekranu.Przycisk “wstecz” nie będzie od teraz zamykał aplikacji, a wstrzymywał ich działanie. “Quiet Hours” to odpowiednik trybu Nie przeszkadzać w iOS, gdzie wskazać będzie można okres w którym telefon będzie milczał nadal odbierając powiadomienia. Zmieni się także kombinacja klawiszy wykonująca zrzut ekranu. Rola przycisku “szukaj” ma pozostać zmieniona i wywoływać ma on asystena osobistego znanego nam pod nazwą “Cortana”. Rozdzielone zostaną poziomy głośności dzwonków, powiadomień i multimediów. Wykonanie palcem gestu ku dołowi spowoduje zamknięcie aplikacji w widoku aktualnie otwartych aplikacji.

Klawiatura wspierać będzie funkcję “swype” oraz słownik T9, zaś emotki będą wyświetlane podczas wpisywania tekstu. Usługi Xbox Muzyka i Xbox Wideo będą teraz dwoma oddzielnymi aplikacjami (co ma przełożyć się na większą ilość i regularność aktualizacji). Pojawić ma się możliwość edycji audio i wideo, gdzie udostępniona zostanie możliwość dodawania przeróżnych efektów. Aktualizacja przyniesie również wsparcie dla filmów “slow motion” (w zwolnionym tempie). Niezwykle intrygująco brzmi pojawienie się wsparcia dla myszy i klawiatur, niestety na więcej informacji w tym temacie musimy jeszcze zaczekać.

Jak widzimy, Windows Phone 8.1 to bardzo poważna aktualizacja dla “mobilnych okienek”. Kiedy dokładnie możemy się jej spodziewać? Wiele wskazuje na to, że deweloperzy otrzymają dostęp do najnowszej wersji systemu już w kwietniu, zaś uaktualnienie trafi na urządzenia użytkowników w najbliższe wakacje. Na obecną chwilę wiemy, że wszystkie urządzenia z Windows Phone 8 mają otrzymać aktualizację do wersji 8.1. Żadnym zaskoczeniem nie będzie jednak sytuacja, w której zestaw nowości i zmian będzie się różnił w zależności od (możliwości sprzętowych) urządzenia.

Hej, jesteśmy na Google News - Obserwuj to, co ważne w techu